Намагаючись побудувати життя на чужині, українська діаспора завжди намагається зберегти зв’язок з батьківщиною. Цьому допомагають українські церкви, недільні школи, різноманітні громадські організації, навколо яких гуртуються українці в інших країнах. Також важливим для підтримки ментального зв’язку із Україною є збереження української культури та традицій, що проявляється і в повсякденному житті, зокрема їжі. Майже скрізь за кордоном, де мешкають українці, є й українські ресторани. Адже саме звична з дитинства їжа може подарувати відчуття дому і родинного затишку за тисячі кілометрів від нього, нагадати приємні моменти з життя в Україні. І зараз, коли українці вкотре змушені їхати в інші країни, тікаючи від жорстокої війни, вони будуть шукати частинку свого дому всюди.

Якщо вам було б цікаво дізнатися, де можна скуштувати українську кухню у країнах Сходу, тоді цей матеріал для вас.

Борщ, що подається в «Батько Опанас», Улан-Батор, Монголія

Переважно українці емігрують на Захід, тож саме там можна знайти найбільше ресторанів української кухні. На Схід же загалом їде менше людей. Але і там навіть чисельно невеликі групи українців намагаються об’єднатися і створити свої громади. Іноді вони гуртуються навіть навколо ресторанів. Перший ресторан української кухні, про який ми сьогодні дізнаємося, – готельно-ресторанний комплекс «Батько Опанас» у далекій Монголії, у місті Улан-Батор. Якраз збираючись у цьому ресторані українська громада у цій країні і вирішила створити громадське об’єднання «Українці в Монголії» в 2019 році.

Відкриття об’єднання «Українці в Монголії»

Зараз воно активно допомагає і підтримує Україну, а «Батько Опанас» залишається його «штаб-квартирою». Інтер’єр ресторану стилізований під українську хату. Персонал, в основному монголи, одягнутий в вишиванки. У меню «Батька Опанаса» можна знайти зелений і червоний борщ, вареники, налисники. Звісно, не обійшлося тут і без деяких страв радянської доби, таких як салат «оселедець під шубою». Ціни в цьому закладі невисокі: за тарілку борщу і налисники ви б заплатили приблизно 13800 монгольських тугриків (144 гривні).

Ті самі хати з банановим листям замість соломи

 В’єтнам – країна, про яку сучасні українці знають трохи більше, але все-одно вона сприймається нами як досить загадкова та далека. Однак і там мешкають українці – українська громада В’єтнаму нараховує там близько 2000 людей. Найбільше українців переселилися туди у 1990-х роках. Хоча вони й не створили своїх організацій, але спілкуються між собою, часто відзначають разом свята. Зокрема, в одному з українських ресторанів у В’єтнамі, який відкрив Вадим з Кам’янця-Подільського. Ресторан «Будьмо» розташований у столиці країни та другому за величиною місті В’єтнаму – Ханої, і приваблює не тільки в’єтнамців а й туристів. Власники вирішили стилізувати свій заклад під українську хату, але поєднали це з місцевим колоритом: дах, який на перший погляд здається солом’яним, насправді викладений банановим листям, а працівники закладу – в’єтнамці, одягнені в український традиційний одяг. За відгуками клієнтів найкращі страви ресторану – це борщ, вареники та м’ясні страви. Щодо цін, то борщ і вареники з вишнею обійдуться вам в 240000 донгів (377 гривень).

Українські біженки, які працюють у ресторані «Смачного», святкують новий рік

Наступна країна, де ми віртуально скуштуємо українські страви, – Японія, найбільший друг України на Сході. Ще з 2014 року вона послідовно політично та фінансово підтримує Україну, надає гуманітарну допомогу, вводить санкції проти росії, з минулого року приймає українських біженців. А також тут одна з найкраще організованих та найактивніших на Сході українських діаспор, яка розгорнула велику громадсько-культурну роботу, відкрила три українські школи. Тож зовсім не дивно, що в Японії з’явився й український ресторан «Смачного». Він був відкритий у 2022 році у Токіо українцями, які евакуювалися. Поки що меню не дуже різноманітне: борщ, голубці, котлета по-київські, гречана каша (зазвичай японці їдять цю крупу у вигляді соби, але «Смачного» подає її у вигляді каші, як прийнято в Україні). Також у закладі подаються українські вина. Повноцінний обід з борщу і гречаної каші обійдеться вам у 800 єн (227 гривень).

Під час візиту першої леді України Олени Зеленської до ОАЕ у ресторані «YOY» відбулася її зустріч з урядовицями Рим Аль-Хашимі та Мар’ям Аль-Мхейрі

Минулого року перший український ресторан відкрився і в Дубаї, столиці Об’єднаних Арабських Еміратів, де загалом проживає близько 12-15 тисяч українців.  Ресторан «YOY» (як український вигук «Йой»), що почав роботу у листопаді 2022 року, розташований на Пальма Джумейра (знаменитий на весь світ район, побудований у формі пальмового листка), де розташовані елітні ресторани, готелі, житлові і торговельні комплекси.

Власники «YOY» намагалися максимально відтворити у ньому українську автентику, щоб показати унікальність української культури та кухні. Наприклад, заклад прикрашає справжня косівська кераміка, соняхи, пшениця. Ресторан «YOY» подає традиційні українські страви у сучасній авторській трактовці, поєднуючи споконвічні традиції та сучасні досягення кулінарного мистецтва.

Інтер’єр ресторану «YOY»

Тут можна скуштувати борщ, який готують у печі, банош із каштанами, галушки з аспарагусом і трюфельною сметаною, вареники з вишнею та навіть кокосове сало! І при цьому меню постійно оновлюється. Українці, які відвідали ресторан, зазначають, що українська їжа з сучасними нотами неймовірно смакує і вражає – так і хочеться вигукнути «Йой». За обід з борщу, вареників з вишнею і медовик на десерт треба буде заплатити 185 дирхамів (1860 гривень).

Майстер-клас з розпису пряників у «Пан Вареник»

На північ і захід від ОАЕ розташована країна, з якою нас чимало поєднує. Зокрема, і російська агресія. Йдеться про Сакартвело, громадяни якої, не дивлячись на проросійську позицію своєї влади, підтримують українців, виходять на марші солідарності з Україною і приймають наших біженців. Йдучи вулицями Тбілісі, можна побачити багато українських прапорів поруч із прапорами Сакартвело. Саме так відвідувачів зустрічає і ресторан української кухні «Пан Вареник», який відкрився в травні 2022 року. З назви можна зрозуміти, що головна страва цього ресторану – вареники. До речі, у листопаді 2022 р. заклад провів благодійний захід «Вареникотерапія», де представники 10 країн зліпили 1000 вареників на підтримку ЗСУ. А в грудні 2022 р., щоб порадувати маленьких українців, у ресторані влаштували майстер-клас з розпису різдвяних пряників. Але у меню «Пана Вареника» є й інші страви – борщ, млинці, котлети по-київські, голубці, а також страви місцевої кухні. Тож багато українців і картвелів приходять туди пообідати. За борщ, вареники з картоплею і млинці з сиром треба заплатити 34 ларі (488 гривень).

Страви, які можна було скуштувати у «Trypillia»

На жаль, в деяких країнах українські ресторани, як і інший бізнес, не витримали кризи, зумовленої пандемією, і закрилися. Так, з 2019 р. у Сеулі успішно працював український ресторан «Trypillia» («Трипілля») на чолі з шеф-кухарем Юрієм Ковриженком, який мав концепцію «Fine Dining» і був розрахований на небідних відвідувачів. Справа в тому, що звичні для нас продукти, як цибуля, морква, буряк чи картопля, в Кореї є дуже дорогими. Тож не дивно що за тарілку борщу у «Trypillia» ви б заплатили 17 доларів. Так само недешево (за українськими мірками) обходилися і різні види вареників – з гарбузом у сметанному соусі з трюфелем, з м’ясом або солодкі. Втім, для Кореї середній чек в цьому ресторані був невеликий і складав в середньому 100 доларів на людину. Але якщо ви все таки опинилися в Південній Кореї і хочете приготувати борщ, то вам слід зрозуміти: «Він буде не дешевим». Хоча ви й зможете знайти всі необхідні продукти, але вони будуть дорогими. Якщо в Україні каструля борщу коштує 468 гривень (за даними березня 2023 року), то в Кореї він обійдеться приблизно в 1100 гривень.

   Їдучи з Батьківщини і приїжджаючи в інші країни, українці привозять з собою свої традиції, культуру, кухню. З одного боку, відкриваючи українські ресторани, вони дарують собі і всім українським емігрантам відчуття дому. У таких закладах можна зустріти співвітчизників, поспілкуватися своєю мовою про свої проблеми, й навіть згуртуватися у громаду. Але крім забезпечення відчуття дому та спілкування для своїх, українські ресторани виконують і функцію «кулінарної дипломатії» – через національну кухню популяризують українську культуру серед іноземців, знайомлять їх з нашою країною, показають її унікальність та багатство традицій.

Єлизавета Фалько, студентка освітньої програми «Сходознавство» КНУ імені Тараса Шевченка