У США існує скаутський рух, що має на меті спортивне та патріотичне виховання молоді. Його українським відповідником є Пласт – український скаутських рух.

Пластова оселя “Новий Сокіл” влітку 2018 р.

Пласт – це скаутська організація, що виникла в 1911 р. на теренах Західної України. Будучи неполітичною і позаконфесійною організацією, Пласт виховує свідомих, відповідальних та повновартісних громадян місцевої, національної та світової спільнот і провідників українського суспільства. Метою Пласту є сприяння всебічному патріотичному вихованню і самовихованню української молоді на засадах християнської моралі. Це здійснюється завдяки навчанню через гру та працю, програмі занять і випробувань, системі самоорганізації, життю на природі, підтримці зацікавлень і здібностей дітей та молоді.

Діяльність Пласту у Сполучених Штатах розгортається з середини ХХ ст., на що головною мірою вплинула українська діаспора, що іммігрувала сюди у довоєнний та повоєнний періоди. Серед таких іммігрантів були і пластуни, яких переслідували за націоналістичні погляди в УРСР після приєднання території Західної України наприкінці Другої світової війни. У новому середовищі вони отримали свободу, проте відчували, що тут існує проблема із розвитком українськості, вихованням патріотизму у молоді. Завдяки наполегливості, впертості та відповідальності пластунського характеру, там, де поселилися пластуни, почали організуватися пластові осередки, і з часом – крайові пластові організації.

З приїздом пластунів до США виникла потреба продовжувати виховну працю, а тому постала необхідність у пластовій оселі, де можна було б проводити табори. Ініціатива щодо купівлі оселі належить  Маріянові Борачку, художнику та активісту, першому адміністратору оселі. Ідея з`явилась взимку 1950 року. Маріян Борачко разом з Северином Левицьким («Сірий Лев»), першим Начальним Пластуном, були її реалізаторами, а також організаторами збору коштів для її придбання.

Ділянку завбільшки 25 акрів землі за 2500 дол. було викуплено у Норс Коллінз в одного з місцевих фермерів. 2 травня 1951 року ця територія юридично стала власністю пластової Станиці Баффало. До купівлі ферми долучились також станиці (осередки Пласту) Рочестер і Клівленд.  Додатково Начальний Пластун Сірий Лев подарував оселі свою прилеглу ділянку, так територія оселі збільшилася до 40 акрів (понад 16 га) – місце, де організовують заходи і до сьогодні.

Басейн у пластовій оселі “Новий Сокіл”

У червні 1951 р. було проведено перше Свято Весни – ще без питної води, без жодних приміщень, світла чи доріг. Доводилося носити воду відрами, варити на триніжках.  Вже в липні відбулися табори, участь в яких взяли 76 учасників та станиць Баффало, Клівленд і Рочестер.  Один табір тривав 2 тижні, а оплата становила 20 дол.

Капличка в оселі “Новий Сокіл”

Освячення оселі відбулося 19 серпня 1951 р. Її було названо «Новий Сокіл», аби провести лінію від старого «Соколу» у Карпатах, що був символом пластового вишколу. Відтак було відновлено традицію пластового гартування. З часом на території оселі було зведено будинки і влаштовано великий басейн, спроєктований інженером О. Криницьким.  Першим майстром-будівничим був Ярослав Гулик, котрий збудував перший курінь, капличку та альтанку.  

«Велика ватра» у таборі влітку 2018 р.

Згодом з’явилися: обширна їдальня за проєктом й побудовою Маріяна Стасюка, підвал, проєктований Орестом Іскалом та численні технічні і санітарні споруди, без яких неможливим є проведення таборів. З часом оселя стала обжитою і приємною для табірників. Упродовж свого існування оселя «Новий Сокіл» зазнала багато змін та росту. Однак були й втрати.  Внаслідок вандалізму були ушкоджені та частково спалені перший адміністративний будинок, курінь для новацтва і капличка.  Зусиллями пластунів та приятелів «Нового Соколу» їх було  відбудовано на початку 2000-х.

Табір новацтва, 2018 р.

Сьогодні табори проводяться щоліта для усіх уладів. Поділ на улади (групи) відбувається за віковою категорією: пташата (4 – 6 років), новацтво (7 – 11 років) та юнацтво (12 – 18 років). Тривають табори від одного до трьох тижнів. Пташата приїздять з родичами, живуть у приміщенні, як і новацтво, а юнацтво – старше, тому вони проживають на час табору в наметах. Крім виховно-вишкільних таборів, «Новий Сокіл» також влаштовував спеціалізаційні табори, наприклад кінний, водної безпеки, гольфістів та інші.

У цілому, число табірників «Нового Соколу» за 60 років складає понад 7500 осіб.  Таборували на Новому Соколі не тільки пластуни з Баффало, Клівленду, Рочестеру, Чікаґо, а й з усіх куточків Америки, Канади і України.  

Таким чином, «Новий Сокіл» – перша пластова оселя яка постала на теренах Сполучених Штатів, –  стала гордістю у пластового руху діаспори, і поклала початок подальшому його розростанню.

Тарас Березюк, студент IV курсу освітньої програми “Американістика та європейські студії”, Київський національний університет імені Тараса Шевченка