Оксана Караванська — одна з найвідоміших та найбільш креативних дизайнерів України. Кожне її шоу — яскраве та феєричне, кожна колекція — гостро модна, обов’язково українська та абсолютно непередбачувана. Нещодавно вона презентувала колекцію унікальних вишиванок в Українському Національному Музеї в Чикаго. Журнал Ukrainain Chicago розпитав дизайнерку про особливості створення подібних колекцій.

 

karavanska_02Від 1996 року, коли на конкурсі Alta-Moda роботу Оксани Караванської відзначив П’єр Карден, вона була учасником безлічі модних подій як в Україні, так і за кордоном. Український Тиждень Моди, благодійний тур з показами колекції найбільшими містами Канади та США, покази у Мілані, Парижі, Нью-Йорку, створення спеціально для конкурсу Євробачення у 2005 році колекції Haute Couture, запуск лінього одягу та аксесуарів OK’ by oksanakaravanska, OKIDS та OK’ by oksanakaravanska for men, створення перших в Україні дизайнерських парфумів і врешті успішний вихід на ринок США – такою є розмаїта біографія дизайнера. Такою ж багатоманітною є і колекція Vyshyvanka Couture, каже її авторка:


‘‘Тут є частина автентики, частина отого класичного, вічного, частина сучасності і щось із майбутнього. Це дуже особистісна колекція. Саме так особисто я роблю вишиванку’’.

karavanska_04За словами Караванської, усі її колекції інспіровані Україною – її минулим чи сучасністю.
‘‘Через події минулої зими, готуючи колекцію Haute Couture Fall 2014 для показу у Нью-Йорку, я вперше свідомо пов’язала свої роботи з українським етносом і українською культурою. Розуміла усю відповідальність, яка лягала на мене у світлі останніх подій в Україні’’, — розповіла дизайнер.

Саме слово ‘‘Україна’’ привело на показ у The National Arts Club абсолютно інших людей. Для них Караванська підготувала особливу колекцію, наскрізь пронизану українською самобутністю.

‘‘Я нагло процитувала найкращі українські надбання. Але зробила це так, щоб з української етніки, яку додала до сучасного космополітичного жіночного образу, створити модний тренд осені 2014 року’’, — ділиться секретом автор колекції.

karavanska_03Вона переконує — нині у світі мода на українське. Оксана Караванська багато років боролася, аби вишиванка стала частиною гардеробу спочатку українки, а потім і європейки. Але після подій в Україні останнього року, вишиванка і сама перетворилася на символ.
‘‘Тоді я вирішила відновити історію стародавньої вишиванки, яка робиться вручну і є однією в своєму роді. Її можна передати у спадок. Тому таку вишиванку варто придбати, або вишити самій. Це must have на всі часи від Оксани Караванської’’, — радить дизайнер.

k

Кожна вишиванка, створена Караванською, навіть якщо вона вишивається вручну і хрестиком, є оригінальною та новітньою: ‘‘Я не люблю використовувати цитати з історії, я люблю їх переробляти, трансформовувати, змінювати, можливо, техніку, можливо, настрій, можливо, графіку. Це абсолютно усе сучасне. Чому я не можу сучасну вишиванку, яка буде вже третім тисячоліттям датована, залишити в спадок своїм дітям – і вона не буде банальна’’.

Теми кожної з колекцій Оксани Караванської неординарні — за книгою Юрія Андруховича ‘‘12 обручів’’, наприклад, чи за творчістю Марії Примаченко, чи натхненні скіфською пектораллю. Але так чи інакше всі вони пов’язані насамперед з Україною.

‘‘Колись я принципово визначила для себе завдання: моя творчість буде пов’язана із землею, на якій я живу. Шукатиму натхнення лише в тому, що є в Україні, — зізнається вона. — Світ не можна дивувати його ж знахідками, треба показувати те, чого він не знає. Коли люди їдуть з моїми речами в Європу і там у них ходять, їх завжди питають, де вони таке взяли’’.

Над матеріалом працювала
Марічка Паплаускайте

Фото: Андрій Гончаренко