Більшість імен можуть бути вам не знайомі, але будьте певні. Познайомившись із ними - не пошкодуєте

top_kn_10Андрій Курков

Якщо ви запитаєте у когось із друзів, хто хоч трохи ознайомлений з літературою Східної Європи, кого з українських письменників вони можуть порекомендувати, велика вірогідність, що почуєте саме ім’я Андрія Куркова. Його називають найвідомішим українським письменником за кордоном, а його книги читають від Японії до Бразилії. Цікаво, що народився Курков у Ленінградській області, яка нині є територією Росії, і пише російською мовою. Однак позиціонує себе винятково українським письменником, і, як стверджує сам, якось його навіть назвали найбільш незалежним джерелом інформації про Україну. Найпопулярніший роман Куркова “Пікнік на льоду” було продано накладом у 150 тисяч примірників. Це абсолютний рекорд сред українських літераторів.


top_kn_09Юрій Андрухович

Його звуть патріархом сучасної української літератури, адже саме романи Андруховича стали тими текстами, що дали початок українському постмодерному письму. Недаремно західна критика визначає його одним із найяскравіших представників постмодернізму і порівнює із самим Умберто Еко. Його тексти легко комбінуються із іншими мистецтвами: їх кладуть на музику і ставлять на сцені. Андрухович цікавий не лише як літератор. Його колонки у популярних ЗМІ поширюються блискавично. Вони гострі, полемічні і часом навіть обурливі. Цінність, яку він вважає особливо важливою – це свобода і незалежність у будь-якій ситуації.


top_kn_06Ліна Костенко

У часи Радянського Союзу її твори переслідували та були під забороною. Українці, попри заборони, переказували вірші з уст в уста. Ліна Костенко вже багато років зберігає першість на поетичному Олімпі України. Її називають “голосом народу”. Її поезія – інтелектуальна, у той же час легко знаходить шлях до ледь не кожного, хто розгортає її збірки. У доробку Ліни Костенко наразі лише один прозовий роман, який устиг наробити галасу в інтелектуальних колах. Аби зрозуміти, чим живе пересічний українець та чого прагне – просто прочитайте “Запискс українського самашедшого”.


top_kn_04Василь Шкляр

Цього письменники критики називають “батьком українського бестселера”. Василь Шкляр займався політичною журналістикою, бував у “гарячих точках”, цей досвід був видображений і на сторінках його книг. Найбільший резлонанс викликав його роман “Залишенець. Чорний ворон”. Книга яскраво висвітлює одну із найдраматичнішох сторінок української історії – повстанську боротьбу українців проти влади окупантів у 20-х роках XX сторіччя. Про цей роман говорили навіть у стінах українського парламенту.


top_kn_11Марія Матіос

“Гранд-дама”, “прима”, “найплодотворніша в українській літературі” – усі ці описи журналісти вигадали для письменниці Марії Матіос. Щоб краще зрозуміти творчість Марії Матіос, треба знати, де вона народилась. Марія родом із гуцульської Буковини. Це місцевість в українськоих горах Карпатах, де проживає особлива етнографічна група українців – гуцули, відтак усі її тексти просякнуті гуцульським колоритом. На вистави за мотивами її романів збираються аншлаги. А під час літературних фестивалів автограф-сесії Марії тривають годинами. Марія Матіос – лауреат престижної в Україні Шевченківської премії і активна політична діячка, вона є депутатом українського парламенту.


top_kn_03Юрій Винничук

Його вважають “батьком чорного гумору” в українській літературі і автор гумористично-еротичних бестселлерів, а у його фан-клубі – і школярі, і викладачі університетів. Письменник не гребує лайливою лексикою, для нього не існує тем-табу. У ЗМІ він часто дискутує із провокативними текстами. А за його вірш про президентсво диктатора Януковича, що утік після перемоги Революції Гидності, письменника хотіли кинути за грати. Винничук є відомим дослідником західноукраїнського міста Львова, тож якщо хочете відчути атмосферу цього міста із давньою європейською історією – обов’язково почитайте його книги.


top_kn_07Марина і Сергій Дяченки

За першою професією Сергій – психіатр і кінодраматург, а Марина – акторка театру і кіно. А разом вони – подружжя найвідоміших українських фантастів. Кожна їхня книга – захоплююча пригода для читача, потрапивши у яку хочеться якомога довше її проживати. Марина та Сергій отримали просто незліченну кількість нагород, серед яких і звання найкращих письменників-фантастів у Європі. “Ритуал” — один з найперших і найзахопливіших романів. Її рекомендують читати людям віком вид 13 до 113 років.


top_kn_02Оксана Забужко

У совїй творчості Оксана Забужко перебуває у пошуку української ідентичності, при цьому вона зуміла отримати визнання у Центральній та Східній Європі. Її вірші перекладали 16 мовами світу, а пистменниця удостоєна численною кількістю премій. Українська преса неодноразово зараховувала Забужко до найвпливовіших людей України. Свого часу вона працювала і на викладацькій ниві. Читала лекції не тільки в українських вишах, а в Гарвардському, Йельському, Колумбійському університетах. Її роман “Музей покинутих секретів” порівнювали із текстами Федора Достоєвського та Томаса Манна. У цій кизі на понад 800 сторінок Забужко розповідає родинну сагу трьох поколінь українців. Події починаються у минулому, у роки Другої світової війни, й завершують сучасним життям і поглядами на націю, історію, патріотизм.


top_kn_05Сергій Жадан

Сергій Жадан із тих авторів, якого читають представники абсолютно різних поколінь. Він фанат східноукраїнського міста Харків, родом із Луганщини, тож його справедливо можна вважати “Голосом Сходу” України. Він не обмежується лише письменництвом. Жадан – громадський активіст, відтак неодноразово става людиною року за версіями різних видань. Саме Сергій Жадан став люиною, яка зуміла згуртувати активних харків’ян пид час подій Євромайдану. Його література свідчить про відвертого і чесного письменника, який описує українські будні без прикрас.


top_kn_08Тарас Прохасько

Тарас Прохасько – один із найкращих і найцікавіших письменників сучасної України. Деякі літературознавці називають його “українським Маркесом”. Він уміє говорити про буденні речі щоразу відкриваючи у них небуденні аспекти. І, що важливо, говорить про про свій особистий досвід. А він є надзвичайно цикавим: Тарас за освітою біолог і майстерно володіє “біологічним мисленням”. Каже, думати за біологічнимі законами – це особлива філософія.top_kn_01


автор  статті Христина  Бондарєва