Японія – Країна вранішнього сонця яскравих контрастів, місце, куди прагнуть потрапити шанувальники аніме, самураїв, манги чи сумо з усіх країн світу, у тому числі й українці. Та що ми знаємо про українців в Японії? Чи намагаються вони зберегти там своє коріння і чи ознайомлюють вони японський народ з українською культурою?

Парад Вишиванок у м.Токіо, травень 2019 р.

 Точних даних про кількість українців в Японії наразі немає, тим більше з 2022 року інтенсифікувався процес імміграції до неї українців. Так, за даними Посольства України в Японії, українців у цій країні станом на 2021 рік було близько 2000 осіб, а за даними Міграційної служби Японії, станом на червень 2022 р. – вже 3196 громадян України.

Важливим чинником об’єднання українців в Японії і постання їх як української діаспори стали події в Україні, головним чином Революція Гідності 2013 – 2014 рр. та російсько-українська війна, що триває з 2014 р.  Відчуваючи потребу солідаризуватися із батьківщиною, підтримати її, українці в Країні вранішнього сонця почали гуртуватися, створювати свої організації, школи, популяризувати українську культуру та проводити мітинги на підтримку України.

Логотип організації “Краяни”

Найстаршою українською організацією в Японії є Асоціація дружби Японія-Україна «Краяни», засновниками якої є Дмитро та Наталя Ковальові. Заснована організація була ще у 2000 році як поштова розсилка для згуртування українців, які вперше приїхали в Японію, і тривалий час існувала як онлайн спільнота, в тому числі і на платформі Фейсбук. Але саме у 2014 році її діяльність значно активізувалася та розширилася. Фактично, «Краяни» стали центром громадського та культурно життя української спільноти. На даний момент її керівники та учасники  проводять плідну діяльність, всіляко популяризують українську культуру та самобутність, намагаються донести правду про ситуацію в Україні і протестують проти російської агресії, а також займаються волонтерською діяльністю, допомагаючи українцям боронити свою землю.

Благодійний захід для дітей-сиріт за фінансування організації “Краяни”

Напевне, вас цікавить, а яким саме чином українці в Японії популяризують Україну? Насправді вклад українців зокрема і організації «Краяни» (забігаючи наперед, скажемо, що вона в Японії не єдина), на уявлення японського суспільства про нашу країну є вагомим. У чому ж він проявляється? Насамперед члени цієї організації проводять культурно-просвітницькі та інформаційні заходи задля ознайомлення жителів Країни вранішнього сонця з українською унікальною та самобутньою культурою, історією і сьогоденням та допомагають вивчати українську мову.

Передача “Краянам” допомоги для Україні

Серед основних заходів та здобутків «Краян»: лист від українців до прем’єр-міністра Японії щодо фальсифікацій під час виборів Президента України у 2004 році під час Помаранчевої революції; заснування місії Православної церкви України в Японії в 2004 р. у Токіо; започаткування в 2013 р. та щорічне проведення Маршу у вишиванках у Токіо – неймовірно яскрава і патріотична подія, яка щороку збирає сотні українців в Японії; запровадження культурних фестивалів «Український день»  в місті Йокогама (з 2014 р.) та «Українське Різдво» (з 2015 р.),  проведення акції «Молимось за мир в Україні» (м. Кіото, 2015 р.). Також важливим внеском «Краян» у розвиток української діаспори Японії стало відкриття української школи «Джерельце» у Токіо в 2009 р.

Від початку повномасштабної російсько-української війни учасники цієї організації  почали виходити на мітинги та, як вже згадувалося раніше, займатися волонтерством. Зокрема, «Краяни» доправили в Україну автомобіль швидкої допомоги.

Емблема школи “Хробачок”

Окрім «Краян», в Японії також існують ще дві головні українські асоціації. Одна з них – «Асоціація Партнерів Японії-України», головною метою якої є сприяння розвитку економічних та культурних відносин між Японією та Україною. Асоціація проводить культурно-освітні заходи та семінари з метою популяризації української культури та культурного обміну між Японією та Україною. Задля залучення молодшого покоління, яке має українське коріння, до пізнання рідної культури, члени асоціації взяли під свою опіку недільну школу «Хробачок», відкриту в 2020 р. в місті Токіо, орієнтовану на лінгвістично-творчий розвиток дітей дошкільного та шкільного віку. Окрім освітньої діяльності, Асоціація займаються волонтерською роботою. Так, від початку російського вторгнення в Україну в 2022 р. вони змогли зібрати дві тони гуманітарної допомоги для українців. Також за керівництва очільниці організації Ольги Суедо-Хольц, Асоціація налагодила надання допомоги українським біженцям, які опинилися в Японії. Тож члени товариства зробили та продовжують робити великий внесок у перемогу України.

Українська школа “Берегиня” у м.Нагоя

Ще однією важливою українською організацією в Японії є Японсько-українська культурна асоціація, засновницею та президенткою якої є Людмила Кавагучі. На початку квітня 2021 року за сприяння Посольства України в Японії Асоціація  відкрила українську школу «Берегиня» у м. Нагоя. Організатори школи запрошують до себе на навчання до школи не лише українців, а й японців, незалежно від їхнього віку. Також Японсько-українська культурна асоціація у співпраці з школою Мері Ленд запустила курси японської мови для біженців з України. Не можна не згадати і про волонтерську діяльність цієї організації: її члени надсилають до України не лише речі першої необхідності, а й змогли передати автомобіль.

Українська діаспора в Японії відносно невелика, але вона гідно представляє нашу країну. Як бачимо, українці в Японії не лише не забули своє коріння, а й  всіляко намагаються показати японцям, якою Україна є насправді зі своєю культурою, звичаями та мовою, здобути для неї прихильність громадян та уряду Японії. Своєю згуртованістю та наданням гуманітарної допомоги вони допомагають постраждалим від війни співвітчизникам та сприяють здобуттю перемоги нашими Збройними силами. Водночас українська громада  всіляко допомагає своїм землякам, які знайшли притулок в Японії. Їм надається вся необхідна підтримка, від оформлення документів та забезпеченням гуманітарною допомогою до проведення безкоштовних курсів з японської мови. Тож враховуючи це, вклад української діаспори в Японії у нашу перемогу є неоціненним. Дякуємо українцям в Японії за різносторонню підтримку та популяризацію всього українського!

Катерина Хорішман, студентка освітньої програми «Сходознавство» КНУ імені Тараса Шевченка