Завдяки зусиллям кількох поколінь української діаспори наша культура та традиції добре збереглися у США та Канаді дотепер, і незмінно привертають велику увагу представників інших національностей в цій мультикультурній країні. Показником цього є українські культурні фестивалі, які відбуваються в американських містах, де проживає значна кількість українців. Як популярний засіб міжкультурної комунікації та цікавого дозвілля вони залучають велику кількість не лише українців, а й американців та вихідців з інших країн, які цікавляться українською культурою. До вашої уваги наш ТОП-5 найбільших і найпопулярніших українських фестивалів у США та Канаді.

Найбільшим у Північній Америці вважається Фестиваль української культури  у Торонто – Bloor West Village Toronto Ukrainian Festival. Це щорічна культурна подія, яка проводиться українською громадою цього канадського міста з численною українською діаспорою (у Торонто мешкає понад 120 тисяч українців!). Фестиваль зазвичай проходить у серпні або вересні, і триває протягом трьох днів. Метою цього фестивалю, як  власне і інших, є популяризація української культури. На фестивалі звучить жива музика, можна побачити виступи українських музикантів і танцюристів, а також скуштувати українські традиційні страви та напої, зокрема ковбаси та борщ, купити українські вироби та сувеніри, а для дітей є зона з іграми та розвагами.

Організаторами Bloor West Village Toronto Ukrainian Festival виступають  Українська культурна спілка Торонто (Ukrainian Canadian Art Foundation) та Український національний дім у Торонто (Ukrainian National Federation Toronto Branch). Участь у фестивалі беруть місцеві українські громадські організації, а також гості з України та інших країн.

Український фестиваль у Філадельфії – Ukrainian Festival in Philadelphia (штат  Пенсильванія, США) є одним з найбільших у світі українських фестивалів, який триває протягом трьох днів і збирає багато відвідувачів з усіх Штатів та  світу.  Він проводиться кожного року в кінці липня. На фестивалі можна побачити традиційні українські танці, співи, культурні заходи та культурний ярмарок з українською їжею та виробами традиційних українських ремесел. Також у рамках фестивалю відбуваються концерти, виставки українського ремесла та майстер-класи.

Український фестиваль Великого Вашингтона –  Ukrainian Festival of Greater Washington – щороку відбувається в місті Сільвер-Спрінг (штат Меріленд) неподалік від американської столиці. Він був започаткований у 1995 році та став важливим культурним заходом для української громади у Великому Вашингтоні та навколишніх районах. Щоосені, протягом трьох днів українці та десятки тисяч американців з різних штатів приїжджають до місцевого кафедрального собору святого Андрія Української православної церкви аби потрапити на яскравий і цікавий захід. Метою фестивалю  є популяризація української культури та традицій, української спадщини в широкому сенсі, а також залучення громадян різних національностей до спілкування та обміну досвідом. Протягом фестивалю у Сільвер-Спрінг вирує українське життя, подібне до веселого та галасливого ярмарку, де є й народні українські  танці, й виступи українських танцюристів, хорів та музикантів, представлені експозиції українського мистецтва та ремесел, а також страви традиційної української кухні.

Чи не найяскравішим є фестиваль української культури «Uketoberfest», який  проводиться щороку у жовтні у місті Чикаго.  Фестиваль порівняно молодий: він був заснований в 2017 році Українською культурною спілкою в Чикаго, Українським національним музеєм у співпраці з іншими українськими організаціями в Чикаго. Водночас від самого початку Uketoberfest став однією з найпопулярніших українських культурних подій в усій Америці. Щороку він збирає не менше 10 тисяч відвідувачів, що не дивно, адже Чикаго – третя за населенням агломераційна зона в Сполучених Штатах Америки і водночас один з найбільших осередків української діаспори, де дбайливо зберігають українську культурну спадщину.

На Uketoberfest можна цілком зануритися в українську атмосферу: тут представлені різні аспекти української культури, включаючи музику, танці, народне мистецтво, кухню, та інші атрибути української культури і традицій. В рамках фестивалю  відбуваються концерти української музики, виступи найулюбленіших українських зірок, виставки виробів українського народного мистецтва, майстер-класи з танців та української кухні, інші заходи, які привертають увагу гостей з США та світу.

Також у Чикаго відбувається ще один з найпопулярніших українських фестивалів Північної Америки – Фестиваль Українського села, Ukrainian Village Fest. Назва обумовлена місцем проведення – у серці українського Чикаго, а точніше, в його українському районі, що має назву Українське село (або Українська околиця) – фактично, це один з найпрестижніших районів міста у Вест-Тауні, адміністративній одиниці Чикаго. Саме тут розташовані Український національний музей та Український інститут модерного мистецтва, філіал «Пласту», українські ресторани, кав’ярні та крамниці тощо, тобто вирує українське життя. Фестини Українського села уперше з великим успіхом пройшли більше 20 років тому, у 2002 році, як етнічний фестиваль, і відтоді відбуваються щороку. Головним організатором виступає Парафія церкви Святих Володимира і Ольги.

Крім традиційних фестивальних активностей, «Ukrainian Village Fest» також  знаменитий як ярмарок, на якому можна придбати українські сувеніри. Поряд з тим американці  часто відвідують його, щоб помилуватися виступами легендарного чиказького танцювального ансамблю «Громовиця». Український фестиваль є місцем зустрічі для місцевих українців та гостей з інших міст США, а також туристів з усього світу, які хочуть побачити та відчути дух України в Америці.

Українські фестивалі в Америці стали  важливим культурним заходом для української громади у США і Канаді та відображають  значну роль українців у цих країнах. Вони дають можливість українцям в цих країнах насолодитися своєю культурою, відчути зв’язок із батьківщиною та своїм корінням. А для американської громади це – чудова нагода дізнатися про українську культуру та традиції, Україну загалом.

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо виступає на Українському фестивалі в Торонто. Вересень 2018 р.

Окрім того,  в умовах російсько-української війни фестивалі та подібні заходи важливим інструментом культурної дипломатії, що допомагають здобувати прихильність громадян США і Канади різного національного походження до України і її прагнення до свободи і територіальної цілісності, дозволяють більше розповісти про ситуацію в Україні та попросити про допомогу. Тому важливо, що до участі в фестивалях запрошують місцевих політиків, членів парламентів та органів влади різного рівня, лідерів думок тощо. І вони охоче беруть у них участь. Наприклад, авторитетна американська політикиня українського походження, представниця Демократичної партії в Конгресі США і  співголова Українського конгресового кокусу Марсі Каптур, канадський прем’єр-міністр Джастін Трюдо чи віце-прем’єрка Канади Христя Фріланд,  а також багато інших помітних та впливових політиків і громадських діячів.

Віце-прем’єрка Канади Христя Фріланд на Українському фестивалі в Торонто

На українських фестивалях часто присутні й українські ветерани, поранені захисники України, які перебувають у США чи Канаді на лікуванні та реабілітації, виступають українські співаки, які мають патріотичну позицію і відомі своєю громадською і волонтерською роботою (Руслана, Тарас Петриненко, «Океан Ельзи», «Друга Ріка» та інші). Тим часом відвідувачі фестивалів, купуючи якісь сувеніри чи їжу, таким чином, донатять і на гуманітарні потреби українців, підтримують боротьбу України за свою незалежність та демократичні цінності. В останні роки, особливо у 2022 р., багато канадців та американців приходили на українські фестивалі саме з метою підтримати українців, висловити їм свою повагу і захоплення, а також зробити фінансовий внесок у нашу перемогу.

Віра Гетьман, студентка 4 курсу освітньої програми «Американістика та європейські студії» КНУ імені Тараса Шевченка.