Напевно, кожен знає про українське коріння таких голлівудських зірок як Міла Кінус, Стівен Спілберг, Міла Йовович або ж Девід Духовні. Ці селебретіс американського кіно (дехто раніше, дехто пізніше) відкрили таємницю свого походження, яка вела до України. А як щодо сусідньої до США Канади, де проживає одна з найбільших українських діаспор за кордоном?Кетрін Винник за часів перебування в «Пласті» (друга праворуч)

Всесвітньо відомий серіал «Вікінги» став знаменитим завдяки головним персонажам – Рагнару Лодброку, якого грав австралієць Тревіс Фіммел, та Лагерті, дружині Рагнара, яку зіграла канадка українського походження Кетрін Винник. Вона народилася 17 грудня 1977 року в Етобіко, провінція Онтаріо, в сім’ї Романа та Лесі Винницьких. Обоє батьків Катрусі, як її називають в родині, мають коріння з Галичини. Її дідусь був січовим стрільцем та одним з засновників і керівників організації колишніх Січових стрільців у Канаді, а мати Катрусі входила до управи відділу Конгресу українців Канади в Торонто. Кетрін не відставала, і була активним скаутом організації «Пласт», а також ходила до української недільної школи імені Цьопи Паліїв, й до 8 років дівчинка спілкувалася виключно українською мовою.

Батьки акторки ще змалечку виховували у ній повагу та любов до всього українського і цей вплив простежується досі в інтерв’ю Кетрін: вона постійно наголошує, що має українське коріння. А одним з найпопулярніших її фото у соцмережах є світлина у вишиванці. Тому Кетрін порівнюють ще з однією голівудською акторкою, пластункою, яка підтримує Україну, – Вірою Фармігою. 


Кетрін Винник в образі Лагерти

Кар’єру в кіно Кетрін Винник розпочала в далекому 1999 р., знімаючись у фільмах студії Paramount Pictures. Популярність прийшла до неї після виходу комедії «Кіллери» в 2010 р. з Ештоном Катчером, а найбільш знаменитою вона стала в ролі войовничої Лагерти «Вікінгів», де вона була головною акторкою протягом 5-ти сезонів (2013 – 2019). За цю роль вона шість разів потрапляла в номінації найкращої акторки. 

На увагу заслуговує і одна з найвідоміших канадських акторок Тетяна Маслані – виконавиця головної ролі в серіалі «Чорна сирітка», яка має українське, а також австрійське, німецьке, польське та румунське коріння. Акторка народилася 22 вересня 1985 року в Ріджайні, Саскачеван, і має брата- актора Даніеля Маслані. Хоча акторка не так активно заявляє про своє українське коріння, як Кетрін Винник, але цікаво, що в серіалі «Чорна сирітка», де вона грає низку персонажів, одним з них є Хелена з України. Тетяна Маслані в серіалі «Чорна сирітка»

Гра акторки в серіалі була гідно оцінена критиками і глядачами. Маслані була номінована на премії «Еммі», «Золотий глобус» і «Премію Гільдії кіноакторів США» в 2014 та 2015 році, за «Кращу жіночу роль у драматичному телесеріалі». У 2016 році вона здобула вищу американську телевізійну премію – «Еммі» в номінації «Краща жіноча роль у драматичному телесеріалі». Загалом вона номінувалася в 25 номінаціях на різних кінопреміях і 15 з них вона виграла. 

Якщо ви хоча б раз бачили Стартрек, то скоріш за все запам’ятали капітана «Ентерпрайза» Джеймса Тіберія Кірка. Його зіграв Вільям Шатнер, громадянин Канади, предки якого були євреями-емігрантами з території сучасної України. Народився Вільям 22 березня 1931 року, в Монреалі, Квебек. Цікаво, що одну з основних ролей виконав інший представник єврейства з українським корінням –американець Леонард Німой, що виконував роль Спока в «Зоряному шляху». Його батьки були родом з Ізяслава на Хмельниччині. Обидва актори товаришували і аж до смерті Леонардо в 2015 році. Пізніше канадець написав про свого друга книгу.


Ліворуч – Спок, праворуч – Джеймс Кірк (Німой і Шатнер відповідно)

Після Стартреку Вільям одразу став зіркою канадського кіно, в 1983 році його імя з’явилося на голлівудській алеї слави, а в 2000 р. – і на канадській. Втім, свої основні нагороди – «Золотий Глобус» та «Еммі» – він здобув за роль в телесеріалі в жанрі юридичної комедії-драми  «Юристи Бостона» в 2005 році.


Шатнер (праворуч) в фільмі Місс Конгеніальність (2000)

Насправді канадське кіно, не менш ніж американське, рясніє іменами, які так чи інакше пов’язані з Україною.


Люба Ґой та Трой Рупташ

До нашого огляду не увійшли, але варті уваги, наприклад Люба Ґой – українка та одна із перших жінок Канади, яка потрапила до «Холу Пошани міжнародого гумору», та низка акторів, які шанують своє українське походження, як Алекс Требек – ведучий телевікторини «Jeopardy!», ім’я якого вибито на голлівудській алеї слави, або Трой Рупташ, що грав в серіалах «Молодий папа», «Надприроднє», «Менталіст» тощо. Поряд з найвідомішими на сьогодні канадськими акторами українського походження, що закарбувалися в пам’яті, усі вони втілюють на екрані чужі, цікаві історії і водночас мають власні – пов’язані з Україною.

Автор: Богдан Бронтерюк, студент IV курсу освітньої програми “Американістика та європейські студії”,Київський національний університет імені Тараса Шевченка