24 серпня 2022 року ми відзначили 31-й День відновлення незалежності України та завершили відлік півріччя повномасштабної російської війни проти нашої країни. За ці шість місяців більшість українців в Україні та діаспорі усвідомили цінність державної незалежності своєї Батьківщини та особистої волі. Водночас і на глобальному рівні прискорено відбуваються історичні зміни, спричинені російсько-українською війною. Серед них – безпрецедентна підтримка України світовою демократичною спільнотою, бажання докластися до героїчного спротиву українців окупантам, підтримати українських воїнів, які ціною власного життя боронять Україну, Європу та увесь світ від рашизму.

Вулиця Героїв України у Вільнюсі

Одним із виявів солідарності з нашою країною стала кампанія із перейменування на честь України та її героїв вулиць і площ в середмістях світових столиць, на яких розташовані посольства та консульства країни-агресорки. Цей челендж започаткували Литва та Латвія – одні з лідерок у світовій підтримці України. Так, уже через тиждень після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну, 3 березня 2022 року литовці першими переіменували вулицю своєї столиці, що веде до російського посольства, на вулицю Героїв України. Біля посольства рф встановили таблички з новою назвою вулиці двома мовами – литовською та українською. «Усі, хто писатиме листи до посольства, будуть змушені згадати про війну росії в Україні… кожен працівник російського посольства повинен буде вшанувати героїв України на своїх візитках», – заявив мер Вільнюса Ремігіс Шимасюс. Наступного дня, 4 березня, міська рада Риги змінила назву частини вулиці Антоніяс, яка була юридичною адресою посольства рф в Латвії, на вулицю Незалежності України – «щоби висловити найсильнішу підтримку героїчній боротьбі українського народу» (щоправда, російські дипломати досі ігнорують вимогу змінити таблички з назвою вулиці на будівлі посольства).

6 березня 2022 р. мер Тирани, столиці Албанії, Еріон Веліай оголосив про перейменування вулиці, де розташоване посольство рф, на вулицю Вільної України на знак солідарності з українським народом. «Наше покоління буде позначене цією кривавою російською агресією, і у наших громадських місцях слід пам’ятати про героїчний опір України», – заявив він. –  Росіянам доведеться працювати, жити та отримувати пошту на адресу Вільної України».

Через три тижні міська рада Праги ухвалила рішення про перейменування вулиці, де розташоване посольство рф, на вулицю Українських Героїв. «Офіційна адреса посольства мордору у Празі – Українських героїв, 36», – повідомив про цю подію Посол України у Чехії Євген Перебийніс. Цікаво, що минулого року чехи переіменували площу, на якій був центральний вхід до російського посольства у Празі, на площу Бориса Нємцова, через що росіяни перенесли вхід на сусідню вулицю, не уявляючи, що невдовзі вона стане вулицею Українських Героїв. Одночасно міськрада Праги назвала залізничний міст, що веде до посольства рф, на честь Героя України матроса Віталія Скакуна, який підірвав разом із собою Генічеський міст, щоб зупинити просування російської танкової колони на півдні України.

У березні 2022 року «українські» вулиці і площі поряд з дипломатичними представництвами рф з’явилися також в інших столицях і великих містах Європи та Америки. Зокрема, завдяки активності української діаспори та дипломатії у Фрогнері, дипломатичному кварталі столиці Норвегії Осло відтоді є площа України, а у Торонто – площа Вільної України (неофіційна назва). Обидві – біля російських посольств.

Площа України в Осло (Норвегія) та площа Вільної України в Торонто (Канада)

28 березня 2022 р. із заклику МЗС України до інших країн змінити назви вулиць з російськими дипломатичними установами на нові – присвячені Україні, стартувала кампанія «Ukraine Street» (Українська вулиця). В її рамках українська діаспора та дипломати боряться за перейменування вулиць і площ з посольствами та консульствами росії на вулиці України щонайменше у 53 містах 34 країн світу. Це розглядається як символічний акт підтримки українського народу, який захищає свою незалежність у війні, розпочатій росією. Долучитися до лобіювання перейменування вулиць на честь України може кожен на сайті https://www.uastreet.world/, де є посилання на петиції щодо перейменування вулиць, обраних для акції переіменування містах.

Рекордсменкою з «українізації» топонімів є Польща: у квітні 2022 року нові українські назви з’явилися в п’яти містах. Так, у Варшаві Українською (Ukraińska) назвали відрізок вулиці неподалік від залізничної станції «Варшава східна київська». Скверу у Познані присвоїли назву Захисників України, а у Кракові – Вільної України. У Гданську, місті-побратимі Маріуполя, неподалік від генконсульства рф у квітні 2022 р. з’явився сквер Героїчного Маріуполя. З нагоди його відкриття була організована фотоекспозиція, яка показала вигляд Маріуполя до 24 лютого 2022 р. і на що перетворили квітуче розвинене місто російські загарбники.

Сквер Героїчного Маріуполя у Гданську

Загалом поява скверів чи площ, названих на честь України, є гарною нагодою привернути увагу до неї – не лише до воєнних дій, але і до української культури, історії, її євро інтеграційних прагнень. Ілюстрацією може слугувати урочисте відкриття 12 липня 2022 р. скверу Вільної України у Кракові навпроти консульської установи країни-агресора. З промовами виступили голова Краківської міської ради Рафал Комаревіч, президент міста Яцек Майхровський, генеральний консул України в Кракові Вячеслав Войнаровський, а також делегація зі Львова – міста-побратима Кракова, іноземні дипломати, ректори й професори польських університетів, представники регіональної влади, духовенства, української громади на чолі із очільником Краківського кола Об’єднання Українців Польщі Андрієм Олійником. Учасники урочистості у вишиванках, з прапорами і символікою України та кримських татар, Польщі та ЄС разом виконали гімн України. Окрасою заходу став виступ українського співочого колективу «Леля».

Урочисте відкриття скверу Вільної України у Кракові, 12 липня 2022 р.

Ще одне польське місто, яке долучилося до переіменування – побратим Житомира Гдиня. В її центрі 28 квітня 2022 р. з’явилася площа Вільної України. Пам’ятна дошка на ній розповідає про боротьбу України за свою і європейську свободу. У мерії Гдині прокоментували, що в такий спосіб демонструють українцям підтримку, а також увічнюють «пам’ять та усвідомлення того, що сьогодні Україна бореться не лише за свою свободу, а й за вільну Польщу та Європу».

Площа Вільної України в Гдині, Польща
Відкриття Місця Вільної України в Стокгольмі

«Вільна Україна» постала і в столиці Швеції – Стокгольмі, де навесні цього року опинилося чимало вимушених переселенців з України, які органічно влилися в доволі активну місцеву українську громаду. Тут на початку травня 2022 р. на знак солідарності з українським народом частину парку біля посольства рф перейменували на Місце вільної України (Fria Ukrainas plats).

У столицях деяких європейських країн називають вулиці і на честь столиці України. Так, міська влада столиці Ісландії Рейк’явіка 27 квітня 2022 року одноголосно проголосувала за появу в місті Київської площі – теж неподалік від російського посольства. А в столиці Великого герцогства Люксембург – Люксембурзі (одній зі столиць Європейського Союзу поряд з Брюселем, Франкфуртом-на-Майні та Страсбургом) – також з’явився Київський бульвар. Це – нова велика вулиця, яка до кінця цього року стане «південними воротами» міста. По бульвару прямуватиме трамвайний маршрут, який є аналогом наземного метро та візитівкою міста. Прикметно, що початково міська рада Люксембурга вирішила назвати бульвар «Boulevard de Kiev», відповідно до французького правопису, але внаслідок протесту української громади було ухвалено використати українську транслітерацію і назвати бульвар «Boulevard de Kyiv».

Відриття Київської площі в Рейк’явіку та Київського бульвару в Люксембурзі

Таблички з назвою іншого українського міста – Чернівців – у серпні 2022 р. прикрасили вулиці Дюссельдорфа, їх німецького побратима. До цього там були вказівники «Москва», з якою Дюссельдорф розірвав побратимство наприкінці лютого 2022 р.

Відкриття площі Тараса Шевченка у Каннах

Нині у світі називають вулиці і на честь відомих українців. Так, 16 травня 2022 р. до переліку українських топонімів «Тарас Шевченко» (найбільш поширена назва до російсько-української війни – іменем Кобзаря названі вулиці та площі в низці міст від Нью-Йорка до Нур-Султана і від Аммана до Будапешта) додалася площа у Каннах. Мерія цього міста однією з перших у Франції вивісила синьо-жовтий прапор на знак солідарності з українцями на ранок 24 лютого 2022 р., а Канни перетворилися на один із потужних хабів гуманітарної допомоги для України. У червні 2022 р. влада Кракова вирішила назвати кругове перехрестя вулиць Ясногурської і Ставової на честь іншого видатного українця – гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного, меч якого зберігається у музейній експозиції Вавельського королівського палацу.

Встановлення табличок “Український шлях”
у Нью-Йорку 24 серпня 2022 р.

18 липня 2022 р. було офіційно повідомлено, що у Нью-Йорку з’явиться Український шлях (Ukrainian Way). Тоді міська рада Великого Яблука ухвалила рішення присвоїти нову назву перехрестю Coney Island Ave та Brighton Beach Ave у відомому районі Брайтон Біч. Це досить символічно, позаяк Брайтон Біч – район Брукліну, відомий також як «маленька Одеса», де мешкає велика спільнота росіян і російськомовних вихідців з СРСР з відповідними настроями туги за «дешевою ковбасою» та «смачним морозивом». У Брайтон-Біч розташовуються традиційні етнічні ресторани й продовольчі ринки, де панують совєтські смаки, запахи та атмосфера. Сподіваємося, поява тут Українського шляху – а офіційне встановлення відповідних табличок відбулося 24 серпня 2022 р., у День Незалежності України (що не менш символічно) – стане кроком до десовєтизації цього куточка Нью-Йорка. Зауважимо, що в цьому районі є велика українська суботня школа, на базі якої проводяться українські культурні заходи.

Іспанське місто Фуентес-де-Андалусія на час стало Україною

Найбільш креативно до челенджу з переіменування топонімів для підтримки України у війні з росією, очевидно, підійшли мешканці невеликого іспанського міста Фуентес-де-Андалусія. На період страсного тижня та Великодніх свят у квітні 2022 р. вони змінили його назву на «Україна» (Ucrania), а його вулиці стали  «Києвом», «Харковом, «Маріуполем», «Херсоном», «Одесою». Протягом двох тижнів місто також проводило потужну інформаційну кампанію на підтримку України, зокрема поширювало відомості про прийом біженців з України та як ще можна допомогти українському народу. Низка іспанських і зарубіжних ЗМІ виявили неабиякий інтерес до тимчасової назви міста і охоче знімали сюжети та писали про Україну в Іспанії.

Тимчасово переіменовані вулиці іспанського міста Фуентес-де-Андалусія

Принагідно зауважимо, що в різних країнах і містах світу від хорватської столиці Загреба до канадського Монреаля і від французького Лурду до столиці Венесуели Каракаса є вулиці і площі України, низка вулиць, площ, парків та мостів у зарубіжних містах названі на честь видатних українців та українок завдяки зусиллям української діаспори ще в ХХ столітті. Але це інша історія, яка потребує окремої розповіді. А поки що спостерігаємо за появою на сучасній мапі світу нових «українських» вулиць на знак підтримки героїчної боротьби нашого народу із російськими окупантами.

Ольга Сухобокова, кандидатка історичних наук, доцентка Київського національного університету імені Тараса Шевченка