26 червня відзначається День кримськотатарського прапора, національного символу корінного народу Криму – кримських татар. Водночас це символ їхньої боротьби за свої національні права. Вперше кримськотатарський прапор було затверджено рішенням Першого Курултаю кримських татар у 1917 році у Бахчисараї, коли після Лютневої революції різні народи на теренах Російської імперії заманіфестували свої національні символи, права і прагнення. 30 років тому, 30 червня 1991 року Другий Курултай кримськотатарського народу у Сімферополі повторно затвердив кримськотатарський прапор як символ кримських татар, а його днем було обрано перший день цього Курултаю – 26 червня. З 2010 року з ініціативи молодіжних організацій кримських татар в Україні вперше було відзначено День кримськотатарського прапора.

Символ свободы и сопротивления. В центре Киева развернули самый большой в  мире крымскотатарский флаг — Политика — tsn.ua

Навесні 2014 року, коли почалася військова агресія Росії проти України і вона незаконно та підступно окупувала Крим, кримськотатарський прапор поряд з прапором України став також символом боротьби проти окупації, за незалежність та свою батьківщину (окупаційною владою Криму використання кримськотатарського прапора офіційно не заборонене, однак за його використання, як і інших національних символів, можуть спричинити переслідування). Саме ці два прапори (за символічним збігом обставин, обидва – в одній кольоровій гамі) розгортає українська діаспора по всьому світу під час своїх акцій на підтримку України, щоб нагадати світовому співтовариству, що Крим – це Україна.

На зображенні може бути: одна або кілька осіб та текст «26 день кримськотатарського червня ΠΡΑΠΟΡΑ два прапори едина краϊна म»

Спільна біда – окупація українського Криму та частини Донецької і Луганської областей – найбільше консолідували українців та кримських татар в Україні та діаспорі, об’єднанали спільною боротьбою за територіальну цілісність та державний суверенітет України. І саме українській діаспорі належить надзвичайно велика роль у тому, що світове співтовариство почуло, зрозуміло і підтримує Україну в її боротьбі за свободу і свою землю, а Крим вважає українським.

Українська діаспора миттєво одразу відреагувала на окупацію українського Криму. 2 березня 2014 р., наступного дня після схвалення Держдумою РФ введення військ до Криму, у майже 30 містах США українці провели акції протесту, а Український конгресовий комітет Америки висунув до керівників США, НАТО та ООН вимоги запровадити санкції проти країни-агресора та надати Україні якомога більшу підтримку з військовуою включно. Так само проявили активність у відстоюванні інтересів України українці в Канаді та низці інших країн, синхронно до дій українських політиків і дипломатів. Того ж дня «Велика сімка» засудила порушення РФ суверенітету та територіальної цілісності України і зупинила підготовки саміту «Великої вісімки» («Велика сімка» та РФ) у Сочі в червні 2014 р. Власне, з цього почалася міжнародна реакція на агресивні дії РФ.

Відтоді і до сьогодні українська та кримськотатарська діаспора об’єднані єдиною метою – відстояти територіальну цілісність України та вигнати окупантів зі своєї історичної батьківщини, а також захистити мешканців Криму, які зазнають переслідувань за свою проукраїнську позицію, і добитися покарання винних у злочинах проти них. Задля досягнення цієї мети українська діаспора та її організації, поряд з волонтерською допомогою захисникам України, зосередилися на її інформаційній підтримці, що має на меті боротьбу з російською пропагандою, викриття злочинів окупаційної влади в Криму та ОРДЛО, лобіювання посилення санкцій проти країни-агресора і надання Україні політичної, фінансової, гуманітарної та військо-технічної допомоги.

Кримськотатарський прапор над Ніагарським водоспадом, Канада.

Протягом перших років окупації багато в чому завдяки зусиллям української діаспори вдалося донести до міжнародного співтовариства важливість подій на території України для всього світу як боротьби з гібридною російською агресією проти демократичного Заходу та його цінностей. Найбільш помітними та дієвими з точки зору привернення уваги світової громадськості до окупації Криму і злочинів проти українців і кримських татар в ньому є масштабні публічні акції української діаспори (демонстрації, мітинги, пікети урядів, парламентів, представництв міжнародних організацій), що регулярно відбуваються у столицях та різних містах США, Канади, Франції, Італії, Німеччини, Бельгії, Туреччини та інших країн.

Фотопроєкт «Крим – це Україна» (США, 2015)

Варто згадати і мистецькі акції українців на підтримку кримськотатарського народу: виставки, кінопокази, перформанси тощо. Так, значну увагу привернув організований у Чикаго (США) фотопроєкт «Крим – це Україна»  за участі фіналістки «Міс Українська Діаспора» Уляни Сидор. Авторка фото – відомий фотограф з Чикаго Оксана Федорук-Терлецька. Основними меседжами проєкту стали рядок з гімну України «Чорне море ще всміхнеться…» та вислів «Bir devlet – bir millet» ( єдина країна- єдиний народ»).

Важливим виявом солідарності української діаспори та країн, в яких вона найактивніша, з кримськотатарським народом стало підняття його прапора в різних містах на різних континентах. Так, багато де кримськотатарський прапор піднімають над меріями міст у Деньпам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу 18 травня, вшановуючи пам’ять жертв трагічної депортації кримських татар 1944 року і підтримуючи кримських татар, батьківщину яких знову захоплено. Так, в Канаді кримськотатарський прапор уперше було піднято перед будівлею законодавчого органу провінції Онтаріо в 2016 р. З 2017 р. його щороку 18 травня піднімають перед мерією канадської столиці Оттави.

Підняття кримськотатарського прапора в Торонто 18 травня 2018 р.

У Торонто перше підняття кримськотатарського прапора в 2018 р. відбулося за участі лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва і заступника голови Меджлісу Ахтема Чийгоза, а також Канадської асоціації кримських татар. Наступного 2019 року, у 75-ті роковини депортацій кримських татар, за їх участі було піднято прапор в Едмонтоні (провінція Альберта). Такі ж акції у 2019 р. відбулися в столицях та багатьох країн світу, а в США вшанування пам’яті жертв депортацій кримськотатарського народу 1944 року та солідарності з ним відбулося на території Меморіалу жертв депортації кримськотатарського народу на цвинтарі Washington Memorial Park, де поховані близько 500 кримськотатарських сімей повоєнних емігрантів до США.

Акція “Об’єднані прапором” у Берліні, Німеччина.

Однією з перших глобальних інформаційних акцій української діаспори щодо окупованого українського Криму стала участь в русі #LIBERATECRIMEA, оформленого на початку 2018 р. для боротьби за деокупацію Криму і проти порушень прав людини у Криму. В його межах напередодні четвертої річниці російської окупації Криму, у низці європейських столиць і Канаді одночасно відбулися потужні акції українців та кримських татар із закликом звільнити український Крим. У жовтні 2018 р. стартувала найбільша та найуспішніша міжнародна інформаційна акція щодо окупованого Криму «Об’єднані прапором – #LiberateCrimea» – кампанія з інформування міжнародної спільноти про ситуацію в окупованому РФ Криму, солідаризація з тими, хто наважився боротися проти неї. Ідею акції висунула українська громада Ірландії в 2017 р., а в 2018-2019  рр. під час кампанії до неї долучилися українці з 28 країн. У День кримськотатарського прапора, він повернувся до Києва з сотнями слів підтримки кримським татарам, написаних на ньому українцями з різних куточків світу.

Певним продовженням акції «Об’єднані прапором» стала цьогорічна кампанія на території Україні «Прапор побажань»: 15 червня кримськотатарський прапор вирушив із Києва до інших українських міст, щоб до 26 червня зібрати побажання та слова підтримки для мешканців окупованого Криму. Водночас в День кримськотатарського прапору ним прикрашені всі центральні вулиці українських міст, державні установи та заставки телеканалів, він піднятий над усіма українськими дипломатичними установами за кордоном, а українська діаспора проводить під ним акції на підтримку кримських татар з вірою в те, що невдовзі їхній національний прапор замайорить над звільненим Кримом.

На зображенні може бути: 6 людей, люди стоять та на відкритому повітрі
26 червня 2021 р. українці в Кенії підняли український та кримськотатарський прапори на одну з найбільш мальовничих гір Кенії – Лонгонот заввишки 2776 м. Фото: Embassy of Ukraine in the Republic of Kenya /Посольство України в Кенії

Ольга Сухобокова