«Чоловік, спроможний розробляти антитерористичні операції, схожі на блокбастери» –  так про уроженця України, очільника Моссаду у 2002 – 2011 рр. та генерал-майора армії Ізраілю Меїра Дагана говорив екс-прем’єр міністр Ізраїлю Іцхак Рабин. До слова, дід і батько Іцхака Рабина також народилися в Україні – у селі Сидоровичі на Київщині.

Меїр Даган народився на Херсонщині у потязі, яким його родина їхала з Сибіру до Польщі в 1945 році, але є також друга версія щодо дати і місця його народження, оскільки в деяких джерелах вказано, що він народився 1947 року, а поряд з Херсоном місцем його народження також називають Одесу. Достеменно точно відомо, що його батьки були польськими євреями, але після поділу Польщі між СРСР та Німеччиною, їх вислали в Сибір. У 1950 році його родина репатріювалась в Ізраїль та оселилась в місті Бат-Ям неподалік від Тель-Авіва.

У віці 18 років Даган вступив на службу в ЦАХАЛ (Збройні сили Ізраїлю) і під час служби він в складі парашутно-десантних військ неодноразово брав участь у боях проти терористів під час арабо-ізраїльського конфлікту, зокрема у ході Шестиденної війни 1967 р. брав участь у боях на Синайському півострові та Голанських висотах, за що згодом отримав медаль «За відвагу».

В 1970 році колишній прем’єр міністр та генерал-майор Армії оборони Ізраїлю Аріель Шарон доручив М. Дагану створити спеціальний елітний підрозділ «Рімон» для боротьби з палестинським тероризмом на території сектора Газа, хоча офіційно («на паперах»), такого підрозділу не існувало – він був секретним. Підрозділ працював під прикриттям і, маскуючись під арабів, проводив успішні операції із виявлення та знищення терористів. Його робота була настільки успішною, що на деякий час в секторі Газа вдалося здолати тероризм. Зокрема, саме «Рімон» під керівництвом Меїра Дагана виконав унікальну операцію, що стала взірцем для подібних операцій в усьому світі. Перевтілишившись у бійців Народного фронту визволення Палестини, спецпризначенці прибули до узбережжя сектору Газа на розбитому рибальському човні, за яким буцім-то гнався катер армії Ізраїлю, обстрілюючи його. Палестинці, які побачили це дійство, повірили в нього і допомогли «рибалкам-палестинцям» заховатися, а згодом відвели їх до свого керівництва. Під час зустрічі менше ніж за 5 хвилин було розстріляно увесь склад очільників терористів в секторі Газа. Після цього бійці ізраїльського підрозділу змішались з натовпом і безперешкодно перейшли на землю Ізраїлю.

Меїр Даган (в центрі) під час Ліванської війни, 1982 р.

Коли в 1981 році розпочалась Перша ліванська війна, Даган керував 188 бригадою «Барак», яка однією з перших зайшла на територію Лівану. Операція Ізраїлю в Лівані отримала назву «Мир в Галілеї», тоді армії Ізраїлю вдалось захопити територію розміром майже 4 000 квадратних кілометрів та повністю знищити арабські терористичні осередки.

Після війни в Лівані Меїр Даган був призначений комендантом в зоні безпеки північного Лівану. Він відповідав за вирішення ліванських питань, а також продовжив свою діяльність агента під прикриттям – він майстерно відшукував терористів і знищував їх. Наприклад, часто він, незважаючи на свій високий статус, перевдягався в звичайного пенсіонера і ходив з паличкою, ніби гуляючи, а насправді вишуковував терористів. Саме за майстерність перевтілень Меїр Даган став настільки відомим, що про нього почали складати легенди.

Меїр Даган (ліворуч) у Бейруті

У 1991 році М.Даган був призначений помічником начальника Генерального штабу ЦАХАЛ, в 1992 – начальником Оперативного відділу Оперативного управління Генерального штабу ЦАХАЛ та отримав звання бригадного генерала, а через рік –генерал-майора. Про його авторитет, професіоналізм та довіру до нього свідчить те, що навіть після виходу у відставку у 1995 р., вище керівництво держави запрошувало його на досить високі та відповідальні посади, пов’язані з антитерористичною безпекою Ізраїля.  Так, у 1996 році прем’єр-міністр Шимон Перес призначив його заступником начальника антитерористичного відділу при своїй канцелярії, а за кілька місяців новий прем’єр Біньямін Нетаньяху підвищив його до начальника відділу.

Меїр зібрання Генштабу

В 2002 році Меїр Дагану запропонували посаду директора «Моссаду», що в той час зазнавав повільного занепаду через низку невдалих операцій. Саме в той час організації потрібен був сильний керівник, здатний діяти швидко та рішуче. Деган був саме таким – він не був схильним довго чекати розв’язки складної ситуації дипломатичним шляхом і не покладався на політиків, а вирішував питання з терористами швидко та рішуче. «Заради захисту цивільних держава інколи мусить робити те, що суперечить нормам демократії. Межі дозволеного можуть розмиватися. Саме тому, командир має бути впевненим, що його люди – найкращі. Найбрудніші акції треба здійснювати найчеснішим», –  так керівник Моссаду описував свій метод боротьби з тероризмом.

Меїр Даган з Габі Ашкеназі

Справді, уродженець Херсону швидко реформував організацію, покладаючись на свій попередній досвід: було організовано нові підрозділи, окремі групи кілерів і ще багато іншого для ефективної роботи спецслужби. Однією з найголовніших змін тогочасного Моссаду було налагодження зв’язків з іноземними державами, саме завдяки цьому згодом організація тісно співпрацюватиме з іноземним агентствами і проводитиме успішні операції. Саме за час керівництва Меїра Дагана Моссаду вдалось ліквідувати ліванського терориста і другу по важливості людину в Хезболлі Імада Мореніа, а також Махмуда аль-Мабхуха, високопоставленого чиновника ХАМАС. Вагомий вклад зробив Мосад під його керівництвом і в уповільнення розвитку Іранської ядерної програми. Навіть арабські медіа, що ненавидили, і сам Ізраїль, і Дагана, високо оцінювали роботу організації в ті роки.

Тож, як бачимо, справді Меїр Даган – геніальний керівник і вмілий військовий, під керівництвом якого було проведено десятки, а то і сотні успішних операцій Ізраїлю з ліквідації  терористів, а також було повернено славу і честь організації Моссад як одній з найефективніших військових структур Ізраїлю. Внесок вихідця з українського Херсону був настільки вагомий, що і досі, вже після його смерті (2016 року),  військові командири і директори рівняються на нього. «Цар тіней» – так називали майстра перевтілень у різні ролі задля атаки на терористів Меїра Дагана.

Анна Зурова, студентка освітньої програми «Сходознавство» КНУ імені Тараса Шевченка