Коли Кей було 24, вона працювала медсестрою у лікарні Сент-Вінсент у Толедо, штат Огайо. Якось у її нічну зміну до лікарні привезли 46-річну жінку, хвору на рак. Чоловік пацієнтки постійно був біля неї, благаючи Бога про одужання дружини, щоб вони разом поїхали на Гаваї. Щоб підбадьорити пацієнтку та мотивувати її до одужання, Кей прямо біля її ліжка станцювала для неї в спідниці з трави та гавайському головному уборі. Невідомо, як швидко одужала пацієнтка, однак відомо, що саме вона заохотила молоду медсестру взяти участь у конкурсі краси та продемонструвати свій талант. Так розпочався шлях «Міс Америка» 1988 р. – першої переможниці конкурсу, яка попросила вибачення перед конкурентками за свою перемогу та завжди цінувала диплом медсестри більше, ніж корону королеви краси.

Кей Лані Рей Рафко Вілсон народилася 26 серпня 1963 р. у місті Монро, штат Мічиган, де зараз її ім’ям названо одну з вулиць. Прадід і прабабуся Кей по батьківській лінії емігрували до США з українських земель, що тоді входили до Австрійської імперії, коли їм було приблизно 18-20 років. Вони оселилися у Лічбурзі поблизу Пітсбурга. Дідусь Кей працював у компанії «Newton Steel» у Монро (сьогодні це – філіал «Ford Company»). Прикметно, що в родині зберігали українську ідентичність, зокрема тато Кей, Джордж Рафко, часто возив чотирьох дітей та дружину на фестивалі української культури в Детройті та розмовляв українською, щоб підкреслити своє походження. Згодом відповідаючи на питання журналістів про Україну, Кей скаже, що ніколи не була в Україні, але дуже хотіла б поїхати, щоб відчути естетику батьківщини своїх предків та скуштувати одну з найулюбленіших національних українських страв – вареники з картоплею і сиром.

Кей Лані Рафко зі своїми батьками (Жаклін та Джордж) після її повернення в Монро
з короною «Міс Америки».
Кей Рафко отримує корону «Міс Америка»

За освітою Кей Рафко – медсестра. Вона закінчила Академію Святої Марії та Школу медсестринської справи Св. Вінсента (Лурдський коледж) у Толедо, штат Огайо, в 1985 р. Дівчина хотіла отримати ступінь бакалавра та магістра в галузі онкології і, зрештою, відкрити власну справу. Для цього потрібно було продовжити навчання в Лурдському коледжі, але коштів не вистачало. Надія отримати грошову нагороду привела Кей до участі в конкурсах краси. З 17 років вона брала участь у шести місцевих конкурсах і виграла чотири з них: «Міс Монро» в 1981 і 1986 рр., «Міс Великого Толедо» в 1983 р. та «Міс Серце Мічигану» в 1985 р. У 1987 р. дівчина наважилася взяти участь у конкурсі краси міста і штату Мічиган і в обох здобула перемогу.  Це дозволило їй представити рідний штат на національному рівні. Так у 1988 р. Кей Рафко стала 61-ю «Міс Америка». Це був перший випадок в американській історії, коли титул «Міс Америка» здобула дипломована медсестра. Разом з короною «Міс Америка» вона отримала й кілька цінних матеріальних призів: 2500 доларів як фіналістка конкурсу купальників, 3500 доларів як «Міс Америка», а згодом – стипендія 30 000 доларів та червоний кабріолет Corvette 1988 року випуску від «Chevrolet Motor Division» як співорганізатора і спонсора конкурсу.

Кей Лані Рафко біля червоного кабріолета Corvette 1988 року випуску, який вона отримала за перемогу у конкурсі «Міс Америка».

Однак шлях Кей Рафко до перемоги виявився складним. Вона не стала відразу фаворитом журі, а була, як говорили глядачі, «однією із польових конячок» – не виділялася серед інших конкурсанток: брюнетка, як і більша половина учасниць, і одна з найстарших за віком. Привернути увагу до себе Кей Рафко змогла виконанням традиційного гаїтянського танцю – того, який вона танцювала для важкохворої пацієнтки в лікарні. Танок з одного боку, інтригував, бо натякав на її нібито полінезійське походження, а з другого – був викликом, адже донедавна вважався надто провокативним для «Міс Америка». Проте Кей заявила: «Я не гаїтянка, я українка, однак моя бабуся сказала: «У Тебе гавайське ім’я (Кей з гаїтянської означає “маленька квітка”), то чому б не спробувати виконати гаїтянський танець?». Міс Рафко також зазначила, що спочатку хотіла виконати на конкурсі талантів український танець, але не знайшла школу поблизу, де б цьому навчали, тож вирішила скористатися порадою бабусі. І вона виявилася корисною – танок допоміг дівчині завоювати симпатії глядачів. 

Міс Америка – 1988

А прихильність журі вдалося здобути завдяки промові, в якій Кей Лані Рафко заявила, що підтримує обов’язкове тестування на СНІД і сексуальну стриманість як найкращий спосіб зупинити поширення ВІЛ. Увагу привернули і такі нетипові для конкурсанток тези, як висвячення жінок у католицькі священики та дозвіл на евтаназію для людей, у яких діагностовано рак мозку. Знаковою стала її фраза: «Моя робота після перемоги полягатиме в тому, щоб бути зразком для наслідування для сучасних молодих жінок». Зрештою прагнення Кей продовжувати працювати з невиліковно хворими пацієнтами та керувати власним хоспісом викликало захоплення і повагу членів журі, які піклувалися про імідж конкурсу. Як наголошувалося у «The Washington Post», перемога Кей Рафко у 1988 р. відображала той факт, що на американських конкурсах краси цінувалися дві речі:аматорство (танці) та справжня краса (тобто система цінностей).

Справді, після перемоги «Міс Америка» Кей Рафко почала використовувати свою популярність та впізнаваність, щоб привернути увагу суспільства до проблем професії медсестри. Особливе місце в її виступах належало темі паліативної медичної допомоги – полегшенні болю та симптомів у невиліковно хворих, а також задоволенні їхніх емоційних і духовних потреб наприкінці життя. Завдяки харизмі та щирому прагненню досягти змін і допомагати людям промови Кей не лише слухали, а й чули. Зокрема, її послання до медичного персоналу відновлювало в них почуття гордості за свою професію та відчуття місії догляду за пацієнтами. Міс Рафко відвідала 49 штатів і 6 країн та мала нагоду виступити перед комітетом Конгресу США з питань медсестринства. Вона зверталася до медичних професійних організацій в Малайзії, Парижі, Римі та Сінгапурі і брала участь у зборі коштів для надання стипендій для медсестер, спонсорованих такими організаціями, як Американське товариство боротьби з раком та Американська асоціація боротьби з хворобами серця.

Кей Рафко у заснованому неї центрі «Сходи Габбі», м.Монро.

У 2001 р. Кей Лані Рафко стала співзасновницею благодійної організації  «Сходи Габбі»  у своєму рідному місті Монро. Поштовхом до цього була її особиста трагедія – втрата четвертої дитини, сина Габріеля, який прожив лише 46 хвилин після народження. Це, за словами жінки, зробило її «пораненою цілителькою» та дало більше розуміння тих людей, які переживають подібне горе. «Сходи Габбі» діють дотепер і зосереджуються на консультуванні підлітків та дорослих, які втратили близьких, програмах попередження депресії серед підлітків та наданні психологічної допомоги всім, хто цього потребує. Як виконавчий директор Кей особисто зустрічається з пацієнтами. «Вони дивляться на мене як на співчутливу людину, тому що я готова тримати їх за руку, піклуватися і навіть плакати разом з ними. Це чудовий подарунок», – сказала Кей Рафко  в інтерв’ю для «Missnews». Водночас додала: «Багато речей стали можливими завдяки «Міс Америка», і я щаслива, що змогла повернути суспільству корону», маючи на увазі, що виправдала наданий їй кредит довіри та використала здобуте визнання для суспільно корисної справи.

Кей Лані Рафко у фільмі «Роджер і я».

Кей Рафко можна побачити також в кіно і на телебаченні. Відразу після перемоги вона знялася у документальному фільмі Майкла Мура «Роджер і я». У 2015 р. стала ведучою спеціального випуску «Пізнього шоу» разом із Стівеном Колбертом, коли Монро з гастролями відвідав відомий репер Емінем. Дотепер користуються популярністю її публічні виступи. Найбільш відомими є промова «Будуючи мрію», де Кей Лані Рафко розповідає історію, як потрапила до Атлантік-Сіті й здобула корону «Міс Америка», та промова «Насолоджуйтесь подарунком» – зворушливе звернення до кожної медсестри, наскрізною ідеєю якого є те, що бути медсестрою це не лише про навички, але й про емпатію. Це підтверджує і неформальне звання Кей в організації «Сходи Габбі» – Королева Співчуття.

Без перебільшення титул «Міс Америка» став для Кей Лані Рафко поворотним моментом, що дозволив реалізувати свою місію. Водночас, поза сумнівом, це змінило й життя багатьох людей, адже вона використала силу корони, щоб створити організації, які пропонують підтримку тим, хто цього найбільше потребує – невиліковно хворим і тим, хто втратив близьких. У США Кей Лані Рафко досі вважають однією з найбільш успішних американок сучасності, яка фактично встановила новий ідеал «Міс Америка».

Марія Кудасюк, студентка 3 курсу освітньої програми «Американістика та європейські студії (з поглибленим вивченням іноземних мов)» КНУ імені Тараса Шевченка