Канадійка українського походження про перспективи протезування українських військових

У Саші немає обох ніг вище колін. Лікар сказав, що на протези необхідно 70 тисяч доларів. Таку суму навіть у Канаді важко швидко зібрати. І це лише одна людина, а таких в Україні сотні… Як назбирати грошей для всіх?

shans_02— після знайомства з одним із скалічених війною українських захисників громадянка Канади Антоніна Кумка вирішила, що просто мусить знайти відповідь на це питання.

Минуло кілька місяців — 28-річний Олександр вже вчиться ходити наново на добрих протезах, а Антоніна привозить в Україну команду досвідчених фахівців із Канади та США, що вчитимуть українських колег складному протезуванню. Вона ініціювала та наразі втілює “Проект підтримки протезування в Україні”.

Не вистачає головного — досвіду фахівців. В Україні ніколи не було військових конфліктів, а відповідно — потреби у настільки складному протезуванні.  І якщо протези ніг українські фахівці уміють робити ще більш-менш добре, то з “руками” все набагато проблематичніше

— розповіла Антоніна Ukrainain Chicago.

“К рім того, реабілітація як така у нас фактично відсутня — хлопцям ставлять протези, показують приблизно, як користуватися і відправляють додому. А далі — живи, як хочеш”, — зітхає дівчина.

Втім дізнавшись від українських протезистів про ці та інші проблеми, Антоніна не опустила рук, а навпаки почала шукати можливості виправити ситуацію. Так вона звернулася до американської організації “ProsthetiKa”, чий президент і засновник — Джон Батздорф — є також президентом Міжнародної асоціації протезування та ортопедії в США.

“Він одразу погодився допомогти. У кінці квітня в Україну приїде п’ятеро фахівців із США та один із Канади: протезисти, реабілітологи та лікарі-працетерапевти. Всі вони — фахівці світового рівня із 20-ти, а то й 30-річним досвідом. Вони привезуть із собою різні технології, багато про які в Україні ще й не чули”.

shans_03Вся робота буде побудована на практиці: “Ми відібрати п’ять найскладніших та найбільш нетипових випадків: наприклад, висока ампутація ноги, де немає навіть стегна, або відсутні обидві руки, або рука і нога з одного боку. Кожен випадок будуть розбирати окремо. І ці п’ятеро — четверо хлопців і одна дівчина — отримають врешті найкращі протези, які тільки можливі на сьогодні, зібрані й налаштовані індивідуально під їх потреби”.

З української сторони участь у проекті братимуть шестеро лікарів із різних областей. “Це не буде лекція. Усі спеціалісти працюватимуть як партнери та колеги. Не йдеться про кількість, головне — дійсно навчити. Навіть якщо буде один лікар з області, він повернеться додому і передасть отримані знання своїм колегам”, — упевнена Антоніна.

Наразі протезування для бійців АТО в Україні задеклароване як безкоштовне. І близько 200 військових уже отримали свої протези саме за державний кошт. Однак, ще стільки ж скалічених чоловіків іще чекають на протезування, і у багатьох випадках через складність процедури вони поки що вимушені шукати спеціалістів за кордоном.

Вірю, що ми можемо це змінити,

— говорить дівчина. — У США тими, хто втратив кінцівки під час бойових дій, опікуються із особливою увагою. Їм видають по два протези: один більш функціональний, другий — косметичний. З першим людина може запросто працювати навіть на будівництві, а з другим, скажімо, — ходити на побачення із дівчатами. Держава на це грошей не шкодує. Будемо сподіватися, що колись так буде і в Україні”.shans_01


Підтримати проект фінансово можна на сайті Канадсько-української фундації: www.cufoundation.ca


Автор статті Марічка Паплаускайте