Київський князь, козак Голота, боєць повстанської армії, дзвонар із Євромайдану, вояк АТО. Ці та іще сім не поєднаних часом постатей із різних епох гармонійно співіснують на п’єдесталі українських героїв, а ще – у серії цифрових портретів “Хрещені вогнем” Михайла Дяченка. Про історію створення унікальних портретів ми поговорили із автором ілюстрацій. port_04

Михайло Дяченко народився у Запорізькій області, селі Орлянському і навчався у Запорізькому Січовому колегіумі. Не дивно, що за кілька років він намалював саме козака Голоту. Батьки віддали сина у колегіум, який живе козацькими традиціями. “За це я їм дуже вдячний”, – каже Михайло.

port_05

Майбутній ілюстратор вступив до Харківської академії дизайну та мистецтва, де вивчав дизайн. Втім, більше тяжів до мистецтва, тож обрав цифровий арт. Хоча, зізнається, добре малює руками. Свої роботи створює за допомогою графічного планшету.

port_06

“Хрещені вогнем” уже після появи першого портрету одразу “пішли в народ”. Однак сама серія виникла спонтанно. А почалось усе із ілюстрації ув’язненої льотчиці Надії Савченко.
“Я намалював її на тлі зорельоту. Виклав це у Twitter, людям сподобалось. Наступним намалював Дмитра Яроша, щоб потролити своїх дописувачів і читачів з Росії. А потім спонтанно вирішив – потрібно малювати українських героїв”, – розповідає Михайло.

Героїв взявся зображати із минулого і теперішнього: “На Майдані мені потрапили на око постаті Кия, Щека та Хорива. Я вирішив, що з минувшини візьму князя Кия і оживив цю скульптуру. Просто зробив портрет. Стильний образ того періоду. А потім з‘явився козак Голота. Це спільний образ козацтва”. Далі малював різні образи Героїв Майдану та воїнів АТО. Усього у серії – 12 портретів. Багатьох із них Михайло не знав особисто, бо змальовував обличчя з фотографій у інтернеті. Та згодом люди у мережі почали впізнавати героїв. Наприклад, один із них виявився бійцем із позивним “Хорват”. А ось волонтерка навіть позувала для портрету, щоправда, віртуально.

port_02

Ім’я для серії вигадали люди у соцмережах. Саме вони запропонували назву “Хрещені вогнем”. Узагальнити і видати напис допоміг колега, дизайнер Ілля Стронговський, який займається благодійним фондом “Добра листівка”, який збирає кошти для потребуючих. Співпраця із ним розпочалась, коли Михайло намалював свою першу благодійну листівку “Пантеон українських письменників” (інша її назва – “Мапа України”). Тепер придбати доброчинну поштівку можна і з “Хрещеними вогнем”.

port_01

У патріотичної серії портретів з‘явилось багато прихильників. Люди не лише купують листівки, але й хочуть побачити себе у схожому образі, тож у Михайла тепер істотно додалось замовлень. А нещодавно роботи ілюстратора демонстрували на виставці “Передчуття” у Запоріжжі, присвяченій подіям на Майдані та сході.

 

Над матеріалом працювали
Христина Бондарєва, Наталія Фігель
Ілюстрації Михайла Дяченка
www.dobralystivka.com