Українська діаспора у США від перших хвиль еміграції створювала різноманітні об’єднання та організації. Втім далеко не всі із них сьогодні відповідають викликам часу та потребам діаспорян. Ми спробували дослідити, які із українських організацій у США дійсно користуються популярністю серед української громади.

Готуючи рейтинг, ми орієнтувалися виключно на кількість підписників на сторінку тої чи іншої організації у Facebook і Twitter — адже соціальні мережі сьогодні фактично є дзеркалом настроїв у суспільстві. Ми намагалися охопити більшість існуючих у США українських об’єднань різного спрямування, за виключенням церков та релігійних організацій.

Топ-10 найпопулярніших українських організацій у США

Звичайно, серед популярних в соціальних медія релігійні сторінки також є. До прикладу, сторінка української церкви Св. Йосипа-Обручника у Чикаго має близько 2 тисяч підписників і могла б увійти у двадцятку у нашому рейтингу. Однак, поважаючи роль церкви в житті української громади, ми все ж прийняли рішення не змішувати світське і церковне. Про українські церкви в Америці ми ще розповідатимемо на сторінках Ukrainian Chicago.

Отож серед більш, ніж 60 організацій ми обрали 20, за оновленнями яких у соціальних мережах слідкує найбільше користувачів. Відкривають рейтинг наймолодші об’єднання — і «Razom for Ukraine», і «Nova Ukraine» виникли рік тому на хвилі Революції Гідності і тепер працюють на зміцнення громадянського суспільства в Україні. І це цікавий і важливий момент: більшість першої десятки — це організації, чия діяльність також спрямована на практичну допомогу Україні, а не лише на збереження української ідентичності серед діаспорної спільноти.

top_2


top_01_Razom for Ukraine

Лідер рейтингу Razom for Ukraine використовує силу соцмереж на повну потугу. Так організація хоче створити глобальну мережу волонтерів і досягнути своєї головної цілі – зміцнити громадянське суспільство і демократію в Україні зусиллями цілої армії добровольців. Серед останніх великих акцій Razom for Ukraine – просування актів на підтримку України у Конгресі США, а також збір коштів для транспортування медобладнання до України.
Підписниця Христина Грищук розповідає, що оновлення від сторінки у соцмережі їй подобаються через добру періодичність подачі інформації і відсутність недоречних повідомлень – «разомці» інформують лише про конкретні справи.


Nova Ukraine

top_02_Каліфорнійські хлопці і дівчата із Nova Ukraine об’єднались лише минулоріч під час Революції Гідності і вже встигли відправити спостерігачів на вибори в Сан-Франциско, організувати стажування у IT-компаніях Силіконової долини та фінансово допомогти Громадському телебаченню Донеччини. А ще – заповнити знаменитий Golden Gate Bridge десятками синьо-жовтих прапорів і зібрати 44 тис. доларів менш, ніж за рік.
Тарас Прокопишин каже – на оновлення Nova Ukraine підписався, щоб бути в курсі подій у середовищі українських діаспорян США і стежити за проектами, що вони організовують.


top_03_

Ukrainian Institute of America

У порівнянні із двома попередніми об’єднаннями Ukrainian Institute of America – організація, заснована ще в середині минулого століття. Проте, віртуальне життя веде не менш активно за новобранців.
Ігор Фещенко каже – ця Facebook-сторінка допомагає йому зрозуміти, чим живе діаспора і про що думає. «Я навчаюсь в Українському католицькому університеті, який тісно пов’язаний із діаспорою, яка відіграє чи не найважливішу роль у підтримці цього закладу в Україні. Та й ніколи не знаєш, коли знадобиться та чи інша інформація. Якщо навіть нею не скористаюся, то може колись підкажу комусь, кому це дійсно буде потрібно», – пояснює хлопець.


Miss Ukrainian Diaspora

top_04_Miss Ukrainian Diaspora – це, безумовно, найкрасивіша подія в житті української Америки. Дівчата українського походження щорічно змагаються за титул найпривабливішої – демонструють не лише вроду, а й таланти. Але Miss Ukrainian Diaspora – це більше, ніж один конкурсний день у рік. Дівчата-учасниці активно займаються соціальними проектами та благодійністю – допомагають українській армії і дітям в Україні.
«Мені завжди цікаво те, що роблять молоді люди», – каже підписниця Марія Климчак. «Окрім того, я бачу тих дівчат після участі у конкурсі серед громади, вони не губляться. А навпаки – пропонують свою допомогу і разом ми можемо зробити багато корисних справ».


Ukrainian Congress Comittee of America

top_05_Нещодавно члени Ukrainian Congress Comittee of America «обірвали» телефони десяткам американських політиків – щоб добитись ухвалення проукраїнського закону. Конгресмени і сенатори особисто знайомі з багатьма українцями і це не дивно, адже UCCA – потужне українське лобі у США. Свою Facebook-сторінку використовують не лише для поширення власних ініціатив, а і для висвітлення важливої для української громади США інформації.
«Я стежу за новинними сайтами і такими сторінками, як UCCA, бо тут, в еміграції, хочеться слідкувати за речами, які якоюсь мірою є унікальними і актуальними», – ділиться користувач Володимир Гуркот.

top_


top_06_Ukrainian Museum, New York

Український музей у Нью-Йорку є найбільшим музеєм в США, що зберігає і плекає культурну та історичну спадщину українського народу. Колекція музею, заснованого у 1976 році Союзом Українок Америки, складається з трьох основних груп: етнографічної, образотворчої та архіву історії і культурної спадщини української еміграції в США — особисті архіви українських родин, старі фото, антикварні видання. У 2005 році музей переїхав у нове приміщення в центрі Манхеттена.


top_07_U.S.- Ukraine Foundation

Одночасно із творенням незалежної України у 1991 році з’явилася Фундація «Україна-США». Ця некомерційна і недержавна організація була створена для сприяння розвиткові демократії, провадженню ринкових реформ та розвитку прав людини в Україні. Наразі фундація налагоджує і підтримує зв’язки між США і Україною, реалізуючи різноманітні проекти. З найвідоміших програм — заснування і підтримка Інституту ім. П.Орлика (Київ), розвиток в Україні недержавних організацій (програма партнерства громад). Фундація має 12 штатних працівників у Вашингтоні і 30 — у Києві.


top_08_Soyuzivka Ukrainian Heritage Center

Український культурний центр, розташований в Кергонксоні, Нью-Йорк. Союзівка організовує дитячі табори з вивчення культурної спадщини, семінари, фестивалі, концерти, танцювальні вечори та художні виставки. 1952 року Український Народний Союз придбав 250 акрів площі з дев’ятьма будинками, кожен з яких був названий на честь регіонів України. Тепер цей культурний центр на лоні природи використовується для різноманітних програм, що ставлять за мету прищепити гордість за українську спадщину в американської молоді українського походження.


top_09_Ukrainian Institute of Modern Art

Його називають мистецьким символом української громади Чикаго, а то й усієї Америки. UIMA був заснований майже 45 років тому з ініціативи лікаря-мецената Ахіля Хрептовського, багаторічного куратора Василя Качуровського та групи українських митців-модерністів. Власна колекція музею налічує уже понад 1000 експонатів. UIMA влаштовує культурні та кінопокази, літературні зустрічі та музичні імпрези, а також діє як галерея.


top_10_SUSTA

Організація об’єднує українських студентів із різних університетів та коледжів США. Заснована 1953 року, SUSTA до сьогодні активно підтримує студентство: організує допомогу українським студентам, репрезентує українські справи на міжнародних форумах, домагається викладання українознавства в університетах США. Вже більше 60 років SUSTA влаштовує студентські конгреси та конференції.

Над матеріалом працювали:
Марічка Паплаускайте
Христина Бондарєва