Від великих державних діячів – до майстрів музики, мистецтва й спорту. З-під пензля Володимира Слєпченка вийшли півсотні портретів добре знаних українців. Усі об’єднані не лише мистецьким стилем та глибоким символізмом, а й тим, який слід зоставили за собою колись – чи продовжують залишати тепер. Ukrainian Chicago поспілкувався із портретистом і заслуженим діячем мистецтв України.

“Обрані часом” – так називається авторська серія психологічних портретів Володимира Слєпченка. До неї входить галерея портретів славетних українців. Серед них – як постаті із сивої давнини, так і сучасники: Ярослав Мудрий, Григорій Сковорода, Іван Мазепа, В’ячеслав Чороновіл, Валерій Лобановський, Ліна Костенко… Усі підібрані не навмання. Відбір пройшов тривалий процес авторського аналізу.

Для мене цінними були неординарність постаті і її вклад в розбудову України

 – пояснює митець.

sl_02В усіх портретах Володимир Слєпченко упевнено відкарбовує свій авторський стиль: картини пише у власній манері арт-лайну: мистецтва лінії. Каже, лінія має – магічну сутність: “Лінія долі, життя, творчості… Лінія – може бути довгою чи короткою, як життя. Лінія навіює на філософські роздуми”. Зізнається, спершу через лінію було важко передати об’єм та перспективу. Та потім він написав Шевченка.

sl_03Його портрет – особливий. Митець не приховує своїх гордощів за нього. “Я зобразив Кобзаря під час заслання. Цей образ – найсильніший з усіх.

sl_04Обличчя Шевченка наче прорізає червоний промінь і створюєпотужну напругу. А сам Шевченко наче виростає з землі і розчиняється у небі”. Портрет Шевченка, стверджує Слєпченко, – це його перша серйозна робота у цій манері, на яку зважився і не пошкодував: бо ж опісля взявся малювати цілу серію славетних українців.

sl_05Серед героїв на полотнах – і бранка Кремля, легендарна Надія Савченко.

У цей тривожний і напружений для нашої країни час мене запитали: а яку роль у всьому відіграє жінка? Так я почав добірку з жіночими образами.

sl_06Відтак постали портрети не лише Савченко, а й жінки-волонтерки і співачки Руслани. Цікаво, що на виставку до столиці, де експонувався портрет льотчиці, завітала родина Савченко. І хоч портрет писався не з натури, образ полонянки вразив навіть її близьких. “Вони сказали: можливо, не дуже подібна, але є у ній щось сильне!”, – пригадує реакцію Надиних рідних Слєпченко. Хто зна, можливо це збіг, але у той час художник саме працював над образом героїчної Жанни Д’Арк.sl_07

Зізнається, спершу через лінію було важко передати об’єм та перспективу. Та потім він написав Шевченка. Його портрет – особливий. Митець не приховує своїх гордощів за нього. “Я зобразив Кобзаря під час заслання. Цей образ – найсильніший з усіх.

sl_08Цікаво, що Володимиру Слєпченку вдається поєднувати в одному символічному портреті різних людей і навіть різні світи. Приміром, портрет славетного козака Мамая – це відповідь на донбаські події. Із нього промовляють тисячі воїнів, які відстоюють незалежність на Сході.

sl_09Звичайно, як і чимало українських митців, Володимр Слєпченко переживав і творив разом  з Майданом. Так постав образ  “Нової України”. Пригадує:

Після побиття студентів всередині у мене все сколихнулось. Я захотів написати узагальнений образ студента, який би виражав боротьбу молоді проти режиму та за європейський вибір. Хлопець, якого я написав, звичайний активіст – студент зі Львова. А зустрів я його біля Будинку профспілок.

sl_10У лінії “Обрані часом” представлені також визнані світом особистості. Приміром, да Вінчі, Данте, Моцарт, Шекспір. А те, що серія зі славетними українцями входить до “Обраних часом” – зовсім не випадковість.

Ми є частиною світової цивілізації

– наголошує Слєпченко.sl_01


Автор статті Христина Бондарєва