У США відкрили перший пам’ятник Небесній Сотні та усім героям, які поклали життя за Україну. Його встановили поряд з Українською православною церквою Святого Андрія у Блумінгдейлі поблизу Чикаго. Церемонію освячення проводив Святійший Патріарх Київський та всієї Руси-України Філарет, який перебував Америці з офіційним візитом.

 

За період відвідин Патріарх Філарет взяв участь у зборах Вікаріату УПЦ Київського Патріархату в США і Канаді, а також у зустрічі Папи Римського у Білому Домі, зустрівся з конгресменом Марсі Каптур та нагородив її медаллю “За жертовність і любов до України”, побував на Форумі, присвяченому українській боротьбі за свободу, та відвідав українців  Клівленда і Норт Роялтона,  На переконання Філарета, встановлення пам’ятника Небесній Сотні в США є надзвичайно важливою подією, що засвідчує волю людей, які загинули на Майдані та на Сході країни за демократичну вільну Україну.

Цей пам’ятник свідчить і про те, що події, які нині відбуваються на Сході України– це захист демократії в цілому світі.

filaret_02

Бо якщо ми не захистимо демократію тут, тоталітарний російський режим може розповсюдитися і на інші країни Європи. Це  може призвести до третьої світової війн. А  тому треба нам шанувати тих героїв, які захищають демократію та свободу в усьому світі”, – зазначає Патріарх.

“Що, росіяни не люблять Росію? Люблять. Націоналісти вони чи ні, коли вони люблять свою землю? Вони скажуть, ми любимо свою землю, але ми не націоналісти. А українці, коли люблять свою землю, то їх чомусь називають націоналістами. Ми просто любимо українську землю, українську мову, українську культуру, українську історію. Ми по-братньому ставимось до всіх народів, які живуть на території України, тому в негативному сенсі в Україні націоналізму немає. Є любов до України”.

filaret_03

І попри неоголошену війну з Росією, переконує Філарет , любити потрібно не лише свою країну та ближнього, а, як заповідав Христос, і ворога:

“Ми, українці як християни повинні любити і наших ворогів. Але це не означає, що ми повинні підтримувати їхнє зло, їхні гріхи, ні. Зло треба ненавидіти, а людину треба любити. Особливо, якщо ця людина кається в своїх гріхах, то її треба прощати. І тому, якщо росіяни покаються в своїх злочинах, а злочини є, то ми їм зможемо простити”.

filaret_04

За словами Патріарха Філарета, протистояння Росії є як в політичній сфері, так і релігійній. Саме Москву він називає головною перешкодою до єдності української церкви. Адже хоч офіційно Московський патріархат виступає за єдність, насправді ж поняття єдності у їх розумінні полягає у приєднанні Київського патріархату до Московського. Київський патріархат же говорить про єдність автокефальної церкви, тобто незалежної від Москви. Тому сьогодні, зауважує Фларет, об’єднання неможливе.

filaret_05

Втім він додає, що  Господь сам створює умови, коли віруючі української Православної церкви Московського патріархату приєднуються до Київського.

“Йде війна. Київський патріархат стоїть на позиціях  українського народу, допомагає захищати свою землю. А Московський патріархат займає іншу позицію. По-перше, він не називає агресію агресією.

Увесь світ бачить, що Росія бере активну участь у цій неоголошеній війні, а Українська православна церква Московського патріархату називає цю війну громадянською.

filaret_06Але ж це неправда. Мало того, деякі священики і єпископи закликають Путіна прийти в Україну і виступити проти київської хунти. Крім того, вони не відспівують воїнів, які загинули в Донбасі. І люди, бачачи, що ця церква служить не українському народу, переходять до Київського патріархату.Причому переходять десятки тисяч, і все це відбувається безболісно”.

Водночас Філарет розповідає, що попри протистояння з Московським патріархатом певна єдність в Україні вже є – єдність між усіма релігіями і церквами, співпраця, спрямована на взаємовідносини церкви і держави, на захист моралі.

“В Україні, по-перше, не тільки православні, є і греко-католики, і римо-католики, і протестанти різних напрямків, іудеї, мусульман — і ми всі живемо дружно. Ми створили Всеукраїнську раду церков та релігійних організацій і спільно обговорюємо питання, які стосуються всіх церков і релігійних організацій у взаєминах між церквою і державою. Ми тут єдині.  І тому,  можемо навіть бути прикладом для Європи, Америки, як можуть різні церкви і різні релігії не лише співіснувати, а і співпрацювати”.

filaret_07

Патріарх Філарет висловив радість, що Київський патріархат за останні два роки підняв всій авторитет дуже високо. За позицію на Майдані та під час війни український народ шанує Українську церкву.  Зріс її авторитет і на світовому рівні — в Європі, Америці та Канаді. Тому Філарет сподівається, що діяльність УПЦ КП і надалі добре послужить для посилення світової підтримки України в ці нелегкі для країни часи.filaret_01


Автор статті Сашко Сівченко
Розмовляв з Патріархом Філаретом Юліян Гайда