Олекса Коваленко - українсько-американський художник, який походить із славетного київського роду. Зараз живе і працює в Сієтлі, а його виставки відбувалися у Канаді та різних містах Сполучених Штатів, в тому числі неодноразово в Українському національному музеї Чикаго.

Творчість Олекси Коваленка – різноманітна та багатогранна. У його картинах можна відчитати весь пласт української культури – від народної міфології до рефлексій на сучасні події на Батьківщині. Пейзажі, портрети, натюрморти, чи, як каже сам художник:

Все красиве, що бачу навколо себе, намагаюся відтворити у своїх картинах

За часів Радянського Союзу я був представником мистецтва андеграунду, малював старий Київ, старий Львів, стару Одесу. Я не був членом Спілки художників, бо не хотів малювати пропаганди

kovalenko_02Вже у Сполучених Штатах, Олекса Коваленко продовжував малювати картини на українську тематику, а також малював ікони та дерев’яні розп’яття у греко-католицьких церквах у Сан-Франциско і Сакраменто.

Художник розповідає, що для американських любителів мистецтва теми української народної творчості чужі та часто незрозумілі, тому для місцевих галерей він малює картини, які мають зрозумілі інтернаціональні теми – любов, дружба. Пан Олекса зізнається, що із всієї української тематики попит мають ті полотна, на яких зображені українські сільські хати.

kovalenko_04Їх купують ірландці, оскільки вони схожі на домівки їхніх пращурів. Також американці часто купують картини із соняшниками, бо вони нагадують їм впізнаваного Ван Гога.

Чи важко бути українським художником в Америці? Важко, – одразу погоджується пан Олекса.

В Америці загалом важко бути художником, а українським тим більше. Українське цікавить тільки українців та й то не всіх, тому доводиться ще іншою працею заробляти на життя. Мої друзі з України розповідають, що в Україні зараз дуже зріс інтерес до мистецтва, люди купують багато картин

kovalenko_03Олекса Коваленко живе у Сполучених Штатах вже двадцять п’ять років. Тут його творчість знають і цінують, а в Україні, зі слів пана Олекси, його пам’ятають лише приятелі та ті люди, з якими знайомий особисто, і які мають його картини у своїх домівках.

kovalenko_05Зараз в Україні про мене вже напевно забули, але коли я там жив 25 років тому, в мене була майстерня на Андріївському узвозі. Я там проводив свої виставки. Після того мої роботи в Україні не виставлялися.

Як і кожен українець сьогодні, Олекса Коваленко глибоко переживає події в Україні і як, мабуть, кожен справжній художник відтворює ці переживання у своїй творчості.

kovalenko_06Олекса Коваленко мріє про виставку в Україні, але вже тоді, коли закінчиться війна.

Останні два роки я постійно дивлюся Громадське телебачення і малюю те, що наболіло – українсько-російську війну. Я би хотів це показати людям, отримати якісь відгуки. Багато власних картин я виставляв на продаж, щоб зібрати кошти на допомогу Україніkovalenko_01


Автор статті Мар’яна Соха

Художник Олекса Коваленко
Контакт: (425) 332-2916