Українка за походженням, творіння якої красуються на грудях багатьох світових знаменитостей, створює незвичайні ювелірні прикраси, а мистецькі роботи, за якими стоїть ціла філософія. Маша Арчер поєднує компоненти, які, здавалося б, поєднати неможливо, – і викликає захоплення як у зірок шоу-бізнесу, так і у тих, хто просто любить яскраво виглядати.

Мисткиня Маша Арчер народилась у Києві у творчій родині: батько, Микола Мухін, працював скульптором, одна з його відомих робіт — пам’ятник Тарасу Шевченку в Харкові. Мати Софія була художницею, як і її сестра Марія, на честь якої назвали дівчинку. Маша зростала у мистецькому середовищі й це прямо вплинуло на її майбутнє життєве заняття. Батьки були надзвичайно обдарованими і викладали у Київському і Харківському художніх інститутах.

Я відчуваю, що перебрала у своїх предків моє українське фольклорне слов’янське древнє коріння і принесла його у сучасний світ. Я належу до спільноти надзвичайно талановитих людей – українського народу. Пишаюсь і щаслива бути його частиною. І хочу, щоб світ сприймав мене частиною цієї групи, – ділиться Арчер міркуваннями щодо свого українського походження.

archer_02У воєнний час родина Маші Арчер, як тисячі інших українців, вимушено покинула Радянський Союз. Кілька років вони провели у таборах для переселенців, а 1949 року емігрували до США. Ідучи шляхом своїх батьків, вона вивчала художнє мистецтво і графіку у Pratt Institute в Нью-Йорку.

Згодом перебралась до Мексики – влаштувалась на роботу реставратором у Мексиканському національному музеї. Там, до слова, зустріла свого майбутнього чоловіка, фотографа Чарльза Арчера.

Машу кидало від одних творчих зацікавлень до інших. Вона вивчала мексиканську культуру, працювала у фольклорному ансамблі, займалась танцями і навіть моделювала костюми для виступів. Аж поки не відчула справжню пристрасть до виготовлення ювелірних прикрас.
Ще одне зацікавлення, без якого моделі від Маші Арчер не були б такими елегантними, – це українська жінка. Мисткиня каже, що бути українкою – це успадкувати велику відповідальність за впорядкування і успішне виконання усіх життєвих завдань.

Українки мають велике чуття стилю і блиску. Я хочу бути частиною цього. Я хочу бути включеною до цієї спільноти прекрасних українських жінок’’, – ділиться дизайнер.

‘Корали, слонова кіcтка, малахіт, метал, ікони і навіть українські монетки. Я люблю комбінувати, – каже Арчер, – і речі, які можна поєднати по-різному, одні і ті ж компоненти у поєданні можуть нести різний зміст’’.

У її дизайнерській роботі є кілька головних ідей. Одна із них – знайти шлях, щоб досягти єдності. Поєднати найрізноманітніші компоненти, так багато, як тільки можна, та щоб кінцевий результат був простим і цільним.

Кожна наступна річ Маші не схожа на попередню. Після 45 років творчості однакових виробів у неї – немає. Адже ще одне головне правило – не повторювати древніх прикрас: ‘‘Я виготовляю свій власний дизайн, використовуючи компоненти звідусіль і з будь-якого часу. Результат не історичний і не археологічний. Результат, як і концепт – сучасний’’.

І ще один творчий секрет від Маші Арчер – прикраси мають личити до будь-якого одягу, пори року і дня. Немає намиста ранкового чи вечірнього. Є намисто, яке грає на жіночому тілі – структурою, формою, кольорами.

У виробах Маші багато українських мотивів. Одна із серій з червоного коралу називається ‘‘Полтава’’.

А під час поїздки до України мисткиня привезла із собою ікони, які надихнули її на створення довгого фігурного намиста. Тоді, 1999 року, Арчер востаннє була в Україні – брала участь у показі в одному з музеїв Києво-Печерської Лаври. Каже, це був один із найбільш незвичайних моментів її життя.

Я була абсолютно вражена життєздатністю і винахідливістю українського народу в сфері мистецтва. Протягом усієї історії українців я бачу, як надзвичайно вони розвиваються. Особливо, що стосується фольклорного образу. Речі, які вони роблять. Одяг, музика, тексти, мелодії, стиль співу, комбінації голосів. Це все мені подобається і разом є прекрасним.

Серед тих, хто може похвалитися прикрасами від Маші Арчер, є і відомі українці. Це її подруга, актриса Раїса Недашківська і дружина президента Катерина Ющенко.

archer_03

Harper’s Bazaar, VOGUE, ELLE – витвори Арчер прикрашають сторінки відомих модних журналів. А ще Опра Вінфрі, Плачедо Домінго, Бейонсі, Дженіфер Лав Хьюіт, Семюел Ремі, Іванна Трамп, Джоан Коллінз… Відомих зірок, які носять прикраси від Арчер, можна перелічувати безкінечно. Декілька прикрас обрали для зйомок обох частин фільму «Sex and the City» та стрічки «Confessions of a Shopaholic».

Маша Арчер розміняла свій восьмий десяток, мешкає у Сан-Франциско, де має власну мистецьку студію. Вона досі надзвичайно енергійна і креативна жінка, яка генерує ідеї і не припиняє додавати у світ жінок ще більше краси і блиску.

Фото: www.masha.org, Fotogaidai
Над матеріалом працювала Христина Бондарєва