Вперше за довгі роки в Україні знімають кіно для дітей. "Казка старого мельника" має стати першим українським фентезі. Факт сам по собі непересічний. Але крім того, інтерес глядачів підігріває просто таки зірковий акторський склад. Одну з ролей у фільмі зіграла легендарна акторка Ада Роговцева. Після завершення зйомок вона розповіла Ukrainian Chicago Magazine про свою участь у роботі над фільмом, про можливість гастролів у США та про те, чому сміється над вироком російського суду, що заочно засудив її до трьох років ув’язнення.

У “Казці старого мельника” Аду Миколаївну глядач побачить в образі матері одного з головних героїв. Для роботи у стрічці вона виділила з щільного графіка лише кілька днів. Тому говорити про те, яким буде загальний результат зйомок, не береться.

“Моя робота виконавча, а кіно — мистецтво синтетичне. Я маю велике сподівання, що сумлінна праця великої кількості талановитих митців призведе до цікавого художнього результату”.

Стрічку фінансує Державне агентство з питань кіно, зйомками ж займається компанія “Євромедіа”. Олександр Ітигілов, режисер “Казки старого мельника” розповідає: “Взагалі у сценарії для мене було цікаво все, оскільки не тільки діти, а й дорослі вірять у казки. Особисто я вірю. Тому для мене жанр сам сценарій Сергія Гаврилюка, були цікавими від початку до самого кінця. Сподіваюся, що я, як режисер, не зіпсую цей твір, а екранізація буде ще яскравішою, ніж написано. Над цим працюємо і великі надії покладаємо на те, що все вийде і глядач побачить гідне кіно з величезною кількістю моментів, які змусять забути про реалії та повірити у казку”.

ada_02Колектив, який працює над фільмом, вражає. Окрім Ади Роговцевої, у казці також зіграли Анатолій Хостікоєв, Ірма Вітовська, Остап Ступка, Наталя Сумська, Євген Нищук, Олексій Вертинський, Володимир Горянський та багато інших українських акторів.

«Я щаслива, що поруч зі мною на майданчику у головних ролях – українські актори. Багато з ким я не раз працювала у партнерстві в театрі та кіно, а Олексій Богданович та Остап Ступка – не просто колеги, вони мої діти – мої учні по театральному інституту», —
каже Ада Миколаївна.

ada_03Це вперше вона грала для дітей. І це не дивно, адже за роки незалежності дитячих фільмів, здається, не знімали взагалі. Втім, говорить акторка, проблема не у тому, що мало дитячого кіно.

«Проблема насправді у тому, що взагалі мало українського кіно. Не російськомовного телепродукту, знятого в Україні для ринку СНД, а саме національного кіно – сучасного, історичного, авторського, екранізацій… Будуть знімати більше кіно – тож буде і дитяче!»

ada_04Новина про участь Ади Роговцевої у зйомках «Казки старого мельника» була тепло сприйнята у діаспорі. Втім, коли глядач за кордоном, зокрема у США, зможе побачити вистави за її участю, Ада Миколаївна пообіцяти не може: «Це  продюсерська справа. Покличуть – приїду обов’язково!»

А от у Росію найближчим часом вона точно не збирається. Від часу анексії Криму Ада Миколаївна і так принципово відмовляєтеся від усіх пропозицій роботи в Росії, а тепер на території країни-агресора їй ще й загрожує арешт.

“Все життя я багато працювала в Росії. Акторський фах – залежний. Нас обирають чи не обирають. В театрі, на радіо та телебаченні я багато працювала в Україні. А от кіно… Російські кінорежисери завжди прагнули працювати зі мною чомусь більше, ніж українські, — розповідає Ада Роговцева. — У Росії мною зроблено стільки, що росіяни вважають мене своєю і дивуються, коли дізнаються, що я все життя прожила в Києві”.

Це, втім, не завадило російському суду винести заочне рішення і засудити легенду театру й кіно до трьох років ув’язнення.

Усе — через підтримку Адою Роговрцевою захисників України. У серпні минулого року вона разом із колегами зіграла у благодійній виставі. “Це був час відпусток у театрах, а наш антрепризний колектив зібрався і зробив те, що з відкриттям сезону підтримали усі стаціонарні театри столиці. Вхід був вільний. Люди кидали гроші у скриньки, а відразу після вистави при глядачеві їх перерахували волонтери і прямо на сцені передали до рук представника київського військового шпиталю. Ми зібрали щось 53 чи 54 тисячі гривень”.

За кілька місяців Слідчий комітет Росії звинуватив Роговцеву у тому, що вона нібито підтримує “фашистських каратєлєй” на гроші, зароблені у тій самій Росії.

ada_05

“Тоді я посміялася, але згодом мене неофіційно, через російських колег попередили, що відбувся заочний суд, і мені присудили три роки ув’язнення або повернення цих 53 чи 54 тисяч гривень. І що при спробі перетнути кордон мене буде негайно затримано. Але оскільки я, власне, і не збиралася його перетинати, то мені стало лише смішно і гірко”.

За нинішніх умов, каже Ада Миколаївна, таке рішення російського суду вважає за відзнаку.
“Хай собі. Час розсудить. Мені це привід для жартів, зізнається Ада Миколаївна,

ada_06

«Але для Надії Савченко, Олега Сенцова, Олександра Кольченка, Геннадія Афанасьева, Миколи Карпюка і багатьох інших моїх співвітчизників і їхніх родин – це не жарти! Це щоденні тортури! Це понівечені долі! І від болю за них та власного безсилля хочеться кричати!”

Факт російської агресії позначився і на стосунках Ади Роговцевої із колегами у Росії. “Зараз ні з ким прямого спілкування не маю. Хоча час від часу хтось телефонує: “Ми вас любимо! Ми нормальні, ми все розуміємо!”, але я навіть не хочу називати прізвища, як знаних, так і менш відомих росіян, що висловлюють підтримку Україні у приватних розмовах, оскільки для них це справді може бути небезпечним”.

ada_01Все ж Ада Миколаївна не втрачає надії, що колись стосунки між нашими двома народами повернуться до людських. “Людина з людиною завжди знайде спільну мову, хоч і через сварку. Народ із народом, держава із державою – це довгий і складний процес. Зараз і подумати страшно. Хотілося б, щоб за мого життя”.


Над матеріалом працювала
Марічка Паплаускайте
Фото Евгенії Павленко, Euromedia